Yılın En Tatlı Günü – Journée Pâtisserie et Boulangerie

Yılın En Tatlı Günü – Journée Pâtisserie et Boulangerie

Fransa Başkonsolosluğu ve Hybrid işbirliği ile düzenlenen Journée Pâtisserie et Boulangerie, pastacılık üzerine tam anlamıyla bir görsel şölendi. İstanbul’da bulunan Fransa’nın dünyaca ünlü patisserie temsilcileri ve bu kültürü en güzel şekilde tatmak isteyenlerin buluştuğu harika bir etkinlikti.
Fransa Sarayı’nın görkemli dünyasına yakışacak şekilde gerçekleşen ‘Yılın En Tatlı Günü’nde nefis tatlar denedim. Sadece denemekle kalmadım her bir lezzette ayrı mutlu hissettim. Zaten ben tatlının insana mutluluk verdiğini düşünenlerdenim haliyle fırıncılık ve pastacılık konseptiyle yapılan bu festivalde mutlu olmamam imkansızdı.
 
EXUP6319
CZAF9656
Festival’de o kadar çok stant vardı ki daha girer girmez nereye bakacağımı, hangi açılardan fotoğraf çekeceğimi şaşırdım. En nihayetinde çareyi ortamı dört beş kez gezmekte aldım. İlk başta tabiki de benim için olmazsa olmaz fotoğrafların çekimini yaptım ikinci gezişimde ise festival kapsamında olan tanıdığım ve tanımadığım isimlerle sohbet ettim.
IWGC6248
LJKK4512
Fransız Sarayı’nın şeker hamuru pastalarıyla göz dolduran, çoğumuzun en azından bir yerlerden görmüş ya da duymuş olduğu isimlerin başında kesinlikle Mutlu Dükkan geliyordu. Mükemmel pastalarının yanında ikramlık minik kalp kurabiyeler ve nefis cupcakeler vardı. Five O’clock ise her zamanki gibi müthiş detaylarıyla kalbimi en çok çalan isimdi. Bu konseptte benim yani tanıdığım marka ise Kek Perisi oldu. Sanırım duymayan bir ben kalmışım üstelik şeker hamuruyla yarattıklarını görünce geç tanıdığım için çok üzüldüm.
 HHPT3330
EQTL1222
Cakes&Bakes, Beyaz Fırın, Godiva, Baylan gibi İstanbul söz konusu olduğunda klasikler arasına giren kafeler de bu görkemli etkinliğin bir parçasıydı. Normalde butiklikten çıktıkları için çok gitmeyi tercih etmediğim yerler olmasına rağmen her biri yaptıklarıyla, kullandıkları renklerle, lezzetli sunumlarıyla beni büyüledi. Bundan sonra daha çok uğrama kararını da almış bulundum.
İşin içinde Fransız kültürü olunca La Patisserie Lune, La vie en Rose, La Petite Maison, Pastel, Patisserie de Pera ve Kruvasan İstanbul gibi isimleri de bu etkinlikte görmek kaçınılmazdı.
UASJ8820
XZGG9857
Yeni tanıştığımız isimler de oldu tabiki. Arnavutköy’de mekanı olan Colorful Bakery, adının hakkını lezzetleriyle de son derece veriyor. Rengarenk, capcanlı bir stand kurmakla kalmamışlar kendileri de bir o kadar tatlı karşıladılar bizleri. BIG (Baharat in gram) Dessert ise elmalı, pamuk şekerli, çilekli bezeleriyle benim kalbimi daha mekanı açılmadan aldı diyebilirim. Nefis lezzetlerini Kuzguncuk’da açılacak olan mekanlarında sunmak için sabırsızlanıyorlar, ben de gidip o mekanı tanıtmak için öyleyim diyebilirim!
 WCCB7162
VRYG7132
Pastacılık üzerine düzenlenmiş böyle muhteşem atmosferde bir etkinlik daha önce İstanbul’da görmemiştim. Umarım her yıl düzenli olarak gerçekleşir ve tadına varacağımız görkemli konseptlere tanık olmakla kalmayıp aralarına katılan yepyeni isimleri sevdiğimiz pastacılar içine koyarız. Her bir standın başında çikolatanın, pastaların, eklerin, lokumların ve çok daha fazlasının etkisiyle mutluluk depoladım.
CDDB4355
UXUB1939
Gitmeyenler de fotoğraflarla birlikte en az benim kadar iyi hisseder diye bol bol kare yakalım. Çok fazla yazıyla kafanızı karıştırmak istemedim ne de olsa böyle lezzet dolu fotoğrafların içinde kendimizi kaybedeceğiz.
PJAL0622
FVVB0812
JAQO6014
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir