Viyana Sokakları

Viyana Sokakları

Gittiğim ilk günden itibaren Viyana’nın sokaklarını karış karış gezmeye başladım. Benim gibi haritalarla arası iyi olanlar hiç bilmediği bir şehirde bu gezintiyi yaparken asla kaybolmaz. Ben de her sokakta karşıma hangi güzelliğin çıkacağını bilmeden köşeleri döndüm, bol bol yürüdüm. Viyana sokakları gerçekten insana huzur veriyor. 6 günde bunu çok net bir şekilde söyleyebilirim. Çünkü kalabalık değil, insan olsa bile çok fazla gürültü yok hatta çoğu sokakta kimsecikler yok.
IMG_8976
IMG_8977
Viyana’nın ara sokaklarında gezerken kulağınıza bir piyana ya da keman sesi, bazen çok daha fazla enstrüman sesi gelmesi muhtemel. Bence en güzel yanlarından biri de bu. Çok sanatsal bir şehir diye boşuna dememişler, mimarisinden tutun, müzikle olan bağına kadar hemen hemen her detayında sanatla ilgili unsurlar buluyor insan.
IMG_8979
IMG_8980
Sokaklarda karşınıza çıkan yapılara baktığınızda büyülenmemeniz mümkün değil. Çoğu restore edilmiş olsa da o mükemmel eski görüntüsünden hiçbir şey kaybetmemiş binalar, tarihin tüm izlerini hala içinde saklayan dükkanlar, şehrin sanatsal mimarisine ayak uyduran kafelerin dış cepheleri ve diğer her şey bu şehirde bir uyum içinde. Aslında tüm sokaklar birbirine benziyor gibi gözükse de hepsi içinde birbirinden farklı güzellikleri barındırıyor. (Antikacıların bulunduğu sokak benim favorim oldu. )

 

IMG_8983
IMG_8984
Viyana’daki her şeyin birbirine olan uyumundan kaynaklanan estetik bir görüntü de gezerken sizi içine çekiyor. Tabii bir de dönem filminin içinde gibi hissettirmesi de var. At arabaları ile gezintiler, eski binalar, tarihi kapılar, arnavut kaldırımından ara sokaklar, yaşlısından gencine kafelerin ön kısmındaki sandalyelerde oturup saatlerce sohbet edenler hepsini tek tek incelediğinizde inanın sizde filmin içinde gibi hissedeceksiniz.
GZWN8948
IMG_8978
“Neden Viyana için 6 gün? Çok fazla değil mi, Prag’a geçebilirsin aslında.” diyenler olmuştu bana. Sadece Viyana’ya özgü bir durum değil aslında gittiğim her şehirde 2-3 günün yeterli olmayacağını düşünürüm, ne kadar küçük olursa olsun. Gittiğim farklı bir şehrin sokaklarını doyasıya gezmek istiyorum, gözlem yapmak istiyorum, insanlarını tanımak onlarla küçük sohbetler yapmak istiyorum, en önemlisi de kültürünü hissetmek istiyorum.
Cevabı bu anlayacağınız gittiğim şehri çok seversem 6 gün boyunca oraya bağlanmak istiyorum, ayrıldığımda bir yanımın orada olması çok keyif veriyor bana. Daha çok anı biriktirmek istiyorum dünyanın herhangi bir yerindeki şehirde. Viyana’da da böyle oldu, her saniyesine değdi. Birçok Avusturyalı ile sohbet ettim, sanatsal bir şehrin sokaklarında kendimi kaybettim, müziği nasıl işlediklerini dinledim hiç sıkılmadan, 6 güne buraya yazamayacağım kadar dolu dolu ve anlamlı anılar biriktirdim diyebilirim.
IMG_8981
IMG_8982
Yeni yerler keşfetmeyi en çok da sokaklarında seviyorum işte. Tek başıma da yürüsem, birileriyle de yürüsem o anki mutluluğum tarif edilemez oluyor, yüzümdeki gülümsemeye ben bile çoğu zaman anlam veremiyorum. Umarım siz de gittiğiniz bambaşka bir şehirde gezerken keşfetme ruhunu içinizde en güzel şekilde hissedersiniz.
IMG_8986
“When will you realize Vienna waits for you?”
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir