Viyana Rehberi

Viyana Rehberi

Uzun zamandır Viyana seyahatim ve fotoğraflarımla ilgili çok güzel yorumlar alıyorum. Hatta her geçen gün önerilerimi almak için gelen mesajları gördükçe ayrı bir mutlu oluyorum. Üzerine biraz düşündükten sonra ben de oturup bir Viyana rehberi hazırlamaya karar verdim. Viyana’ya gittiğinizde veya gitmeden önce sizlere yardımcı olacak ufak bilgileri bir yazı altında toplamak istedim. Böylece benim gibi Viyana’ya ilk defa gidenler için çok büyük rahatlık sağlayabilir.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Öncelikle eğer yeşil pasaportunuz yoksa Viyana için vize almanız gerektiğini söylemeliyim. Benimki yeşil pasaport olduğu için vize işlemleriyle ayrıca uğraşmak zorunda kalmadan rahat rahat gittim Viyana’ya. Viyana’ya ayak bastığınızda havalimanında bulunan free wifi sayesinde harita kullanarak bulunduğunuz konumu ve gideceğiniz yeri kısa bir incelemeye alabilirsiniz.
Bana sorarsanız havalimanından şehir merkezine gitmek için en avantajlı ve en rahat yol CAT yani ‘City Airport Train’. Uçaktan indikten sonra havalimanın içinde bu isimle, yeşil renkli göstergeleri takip ettiğinizde trene ulaşmak hiç dışarı çıkmadan mümkün. Ayrıca havalimanında yine trene inmeden önce biletlerin satıldığı bir gişe göreceksiniz. Benim tavsiyem bileti gidiş-dönüş şeklinde çift taraflı almak böylece dönerken de aynı bileti göstererek hiçbir sorun yaşamadan havalimanına gelebilirsiniz. Bu trenin gidiş-dönüş bileti €19.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Viyana’da ulaşım konusuna gelecek olursak, kalacağınız gün sayısına göre alabileceğiniz bilet alternatifleri mevcut. 2 günlük, 3 günlük ya da 1 haftalık şeklinde. 3 günlük biletin ücreti €15,40. Fakat haftalık bilet uygulamasını alırsanız daha rahat edersiniz ki onun ücreti de €15,80. Bu biletin özelliği ise pazartesiden pazartesiye geçerli olması yani eğer bileti perşembe günü alırsanız pazartesi yine süresi dolmuş oluyor.
Aldığınız bu bileti otobüste, tramvayda, metroda kullanabilirsiniz. Viyana’da ulaşımda en çok ilgimi çeken ise girişlerde biletinizi basacağınız turnikelerin olmaması. Viyana, halkına çokgüveniyor olmalı bu sayede hem kargaşayı önlüyor hem de kolaylık sağlıyor. Zaman zaman araçların içinde bilet kontrolü yapılıyor ve eğer bu sırada biletinizi göstermezseniz €100 cezası var. Ben altı gün kaldığım süre boyunca hiçbir kontrole denk gelmedim, bileti boşa almışım gibi hissediyorum üzgünüm.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Viyana’da şehir merkezinde açık alanlarda, müzelerde, kafelerde free wifi imkanı var o yüzden rahatlıkla yolunuzu bulmak, bir yeri araştırmak ve tabiki fotoğraf paylaşmak için internetiniz oluyor. Viyana geziniz sırasında bu internet kolaylığını da göz önünde bulundurarak Snapchat’te gezi hikayenizi oluşturabilirsiniz.
Viyana’da hemen hemen her yerde birçok at arabasına rastlayacaksınızdır. Atlar o kadar güzel ki onlara bakarken şehrin mimarisiyle bütünleşince siz de bir büyüye kapılıyorsunuz eski bir filmin içindeymiş gibi. Bana sorarsanız o at arabalarına bakmakla, atları sevmekle ve fotoğraf çekmekle yetinin. Çok gerekli olmadığı gibi biraz da para tuzağı çünkü bu şehirde her yer birbirine çok yakın hatta çoğu zaman ulaşım araçlarını bile kullanmanıza gerek kalmıyor.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Herkesin çok merak ettiği turistik gezi kapsamında olan müze ve saraylardan bahsedecek olursam öncelikle Viyana’da kesinlikle görmeniz gereken üç tane saray var. Schönbrunn, Belvedere ve Hofburg saraylarını görmeden dönmeyin. Özellikle Schönbrunn Sarayı tek başına yeterli olmuyor bahçesinde görebileceğiniz bir hayvanat bahçesi ve mükemmel bir sera (Palmhouse için sera demek kesinlikle orayı küçüksemek olur.) da bahçenin içinde konumlanıyor.
Sarayların içini görmek isterseniz buna ayıracağınız zamanı iyi düşünmeniz gerek çünkü yüksek bir para ödüyorsunuz haliyle girdiğinizde içinde dolu dolu vakit geçirebileceğiniz bir rahatlığa sahip olmanız gerekir. Ödediğiniz paraya sonuna kadar değeceğinin garantisini veriyorum, her bir odada büyüleneceksiniz.
Processed with VSCOcam with a5 preset
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Benim gibi müze ve galeri gezmeyi sevenler için Viyana harika bir şehir. Hemen hemen her ara sokağında küçük galerilere rastlayabilirsiniz. Bunun dışında büyük sanat galerileri de şehrin merkezinde yer alıyor. Sanat ve Doğa Tarihi Müzesi karşılıklı olarak Viyana’da muhteşem mimarileriyle bizlere gülümsüyor. İkisi de en büyük müzelerden olduğu için her biri için 2-3 saat ayırmak gerekiyor o yüzden gezerken ilgili olduğunu alan hangisiyle onu tercih edebilirsiniz. Bu müzelerin girişi €10 civarında yaşınıza göre değişiyor.
Sergiler çok meraklı olanlar birçok özel müzenin bir arada bulunduğu Museums Quartier’e gidebilir. Burada Lepold, Mumok, Kunsthalle Wien müzeleri yer alıyor. Aynı zaman bir çocuk müzesi de yine bu bölgede yerini almış. Özel müzeler oldukları için girişleri haliyle biraz pahalı fakat aralarında ücretsiz gezebileceğiniz müzeler de var. Eğer birden fazlasını gezmek isterseniz Mueums Quartier’in girişinde kombine biletleri de değerlendirebilirsiniz.
Bunların dışında opera binasının karşısında yer alan Albertina Müzesi’ni ayrıca görmenizi tavsiye ederim. Bu müze çok önemli sanatçıların ve donanımlı eserlerin sergilerine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca girdiğinizde üst katlarda daha önceden saray olarak kullanılan salon ve odaları da ziyaret edebilirsiniz. Giriş, €9 civarında değişiyor.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Biraz da alışveriş konusundan bahsetmek istiyorum. Bana sorarsanız alışveriş için iki ünlü cadde oldukça yeterli Viyana seyahatinizde. İlki MariaHilfer Caddesi, burada büyük küçük birçok marka yer aldığı gibi özel tasarım dükkanlar, butikler de ara sokaklarında bulunuyor. Diğer ünlü cadde ise Graben, Kohlmarkt ve Karntner sokaklarının birleşiminden oluşan kocaman bir alışveriş bölgesi. Trafiğe kapalı olduğu için gezmesi oldukça rahat.
Viyana’da dükkanlar akşam yedide kapanıyor. Perşembe ve cuma günleri sadece alışveriş merkezleri çıkış saatini akşam ona kadar uzatıyor. Önemli bir nokta ise pazar günleri şehirde birkaç hediyelik eşya dükkanı ve kafe dışında her yerin kapalı olması buna marketler de dahil. Pazar günlerini parklarda vakit geçirerek huzur dolabilirsiniz çünkü Viyana’da hafta sonu ve özellikle pazar günü dışarıda çok az insan oluyor ve hiç gürültü olmuyor. Normalde de sakin olan bu şehir pazar günleri ölü gibi oluyor desem yeridir.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Viyana alışveriş söz konusu olduğunda çok ucuz bir yer değil. Haliyle sevdiklerinize dönüşte hediyelik eşya almaktansa Viyana’nın ünlü Mozart çikolatalarını alabilirsiniz. Böylece hem daha hesaplı hem de daha lezzetli bir hediye vermiş olursunuz. Binbir çeşit çikolata arasından yaptığını seçimlerin yanına Viyana’dan bir kartpostal koyarak hediyenizi özelleştirebilirsiniz. İnanın böylesi hem de anlamlı hem de daha zevkli.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Aklıma gelen önemli detayları olabildiğince yazmaya çalıştım bu küçük Viyana rehberinde. Sizlerin bunlarla ilgili veya bunların dışında sormak istediğiniz sorular olursa bana mailden ya da instagramdan ulaşabilirsiniz.
Viyana yazılarının devamı gelecek…
PAYLAŞ

Sonraki

Blended Greens

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir