Vesaire: Çiçeğin Sanata Dönüştüğü Yer

Vesaire: Çiçeğin Sanata Dönüştüğü Yer

Bana sorarsanız Vesaire bir çiçekçiden çok daha fazlası, dükkana her girdiğimde taze çiçeklerle huzur bulduran, ufak tefek detaylarıyla büyüleyen, sıcakkanlı çalışanlarıyla mutlu hissettiren keyifli bir ortam. İnsanın içeri girip o havayı soluyunca çıkası gelmiyor. Ben, yolum Teşvikiye’ye her düştüğünde kapısını çalıyorum Vesaire’nin.
IMG_9948
Vesaire nasıl kuruldu, hangi fikirle ortaya çıktı diye sorarsanız ben sevgili sahibi Ayça Girgin’den dinledim, dinledikçe dinleyesi geliyor insanın zaten öyle güzel anlatıyor ki, yapmak istediği en naif ayrıntıları dükkanına koymuş, tam onun istediği gibi ve bambaşka bir dünyası var Vesaire’nin.
İyisi mi bence siz gidin ve kendisinden dinleyin bu güzel yerin hikayesini ama biraz bilgi edinmek isterim öncesinde derseniz buradan sahibinin neler yaparak şimdiki haline geldiğini, nasıl başarılı olduğunu tatlı sözleriyle okuyabilirsiniz zira ben çok sevdim, çok güzel özetlemiş.
IMG_9946
IMG_9945
Adının Vesaire olması belki de beni en çok kendine çeken özelliklerinden biriydi. Başta çok düşündüm bu ismin hikayesi, doğuşu nasıl olabilir diye sonra fark ettim ki aslında anlamında gizliymiş. Birçok şeyi içinde barındıran bir dünya aslında burası, sahibi Ayça Girgin’in sözleriyle birlikte daha da anlam buldu tabii.
İçine sığdıramadığı dünyayı herkesin kendi renkleriyle, tercihleriyle, detaylarıyla tamamlamasını istediği için Vesaire olmuş adı. İçe sığmayan bu çiçeklerle dolu renkli dünya minicik dükkana ve küçük bir atölyeye sığmış. Bazen gerçekten hayal gücü ve yaratıcılığı kullanmak yetiyor, Vesaire’nin her köşesi her gidişimde bana farklı bir ilham veriyor.
IMG_9940

IMG_9943

Peki Vesaire neler yapıyor? Ellerinden her iş geliyor, düğün dernek işlerinde çiçekleriyle, dekorlarıyla ortamı renklendiriyorlar. Bize öylesine bomboş gelen bir saksıyı binbir çeşit çiçekle ve bitkiyle şahane bir şekilde sunuyorlar. Eski bir kitaba, antika bir radyoya ve daha nicelerine ince ince düşünerek yeniden hayat veriyorlar.
Vesaire bünyesinde bulunan herkes çiçeklerle aşk yaşıyor, haliyle bu güzel duyguları yaptıkları her işe yansıtıyorlar. Her bir çiçekle ayrı bağları var durum böyle olunca sundukları buketlerin, dekoratif ürünlerin de yaratıcılıkları birbirinden farklı ve bir o kadar da güzel oluyor.
Vesaire’ye çiçeklerin çoğu Hollanda’dan geliyor ama Vesaire ekibi yeri geldiğinde yaptıkları doğa gezintileri sırasında ilgisini çeken tüm bitki ve çiçekleri toplayıp dükkana getiyor. Bazen sukulent kullanıyorlar, yanına bir meyve iliştiriyorlar. Bazen de bir limon çiçeğinin yanına çalı yerleştiriyorlar ve sonunda her zaman mükemmel bir sunum ortaya çıkıyor.
IMG_0012
IMG_9942
IMG_0013
Son zamanlarda birçok kişinin gözdesi Vesaire’nin yaptığı gibi farklı deneyimler elde edebilecekleri atölyeler. Özellikle doğayla iç içe olmayı sevenler için Vesaire workshopları inanılmaz keyifli bir alternatif. Vesaire workshopları her zaman farklı konseptlerde oluyor, içerik değiştikçe binbir çeşit çiçekler de karşınıza geliyor.
Çiçeklerle ve Vesaire ekibiyle dolu dolu harika vakit geçireceğiniz bu workshopların en azından birine bence katılmalısınız. Huzuru tam anlamıyla orada tattıktan sonra bir sonraki workshopun ne zaman olacağını sabırsızlıkla bekleyeceğinize eminim.
Vesaire genellikle workshoplarını Teşvikiye’de dükkanının karşısında bulunan şirin atölyesinde yapıyor. Sizler de yeni dönemde gelecek olan workshoplar hakkında bilgi edinmek isterseniz Vesaire ile mail aracılığıyla iletişim kurabilirsiniz.
IMG_9947

IMG_9941

Vesaire’nin adres ve iletişim bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir