Usla ve Moc İş Birliği: Barista Atölyesi

Usla ve Moc İş Birliği: Barista Atölyesi

Usla ve Moc; Barista olmak isteyenler için sertifikalı profesyonel programlarına ve kahve tutkunlarına özel olarak tasarlanmış workshoplara başladı.
Uluslarası Servis ve Lezzet Akademisi yani bilinen haliyle USLA 25 yılı aşkın bir süredir hizmet ve mutfak sektörlerinde eğitimler veren ve 4 kıtada okulları bulunan ‘American Hospitality Academy International Hotel Management Schools’un Türkiye haklarını alarak 2011 Aralık ayında kuruldu. USLA yerli ve yabancı mutfak sanatları ve ağırlama birikimlerini çok kültürlü bir ortam sunarak sektördeki profesyonel anlayışı daha üst seviyeye çıkartmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de çeşitli program ve eğitimler gerçekleştiriyor.
İstanbul’da iyi kahve denilince akla gelen Moc – Ministry Of Coffee dünyanın farklı noktalarından toplanan lezzetlerle ve kahve konusundaki üstün tecrübesiyle kahve kültürünü Türk standartlarının çok üstüne çıkardı. 23 Nisan’da birinci yılını tamamlayacak olan Moc Istanbul herkesin gözdesi olduğu gibi benim de kahve için en çok tercih ettiğim mekan.
IMG_3705
İki başarılı ismin iş birliğinden ortaya harika atölyeler çıkacak gibi. Geçtiğimiz günlerde ilk defa gerçekleşen Barista Ev Atölyesi’ni yaklaşık 10 kişilik bir blogger grubuyla deneyimledik ve gerçekten çok memnun kaldık hatta saatlerin nasıl geçtiğini anlamadık. Eğitimi Moc Istanbul’dan tanıdığımız, uluslararası barista Sam Çeviköz veriyor. Sam’i tanımayanlar için kısaca bilgi vermeden geçemem. Sam Çeviköz’ün daha önce Sidney’de kahve şirketi vardı ve kısa zamanda kendisi Avustralya’da kahve konusunda büyük işlere imza attı. Avustralya’da kurulan özel kahve derneğinin üyesi olmakla kalmadı sonrasında başkanı da oldu. En nihayetinde 2013 yılında tüm şirketlerini satarak Türkiye’ye geldi ve şimdi kendisi Moc Istanbul’un açılmasına öncülük eden ortaklarından.
Kahve kültürü ile ilgili bu derecede donanımlı birini dinlemek oldukça keyifliydi. Sam eğitimde sohbet havasında bizlere kahvenin kısaca tarihinden, sektörel durumundan, genel bilgilerinden, kahve türlerinden, aromalarından, kokularından ve bunlar gibi birçok konudan bahsetti.
IMG_3724
IMG_3732
Sonrasında eğitimin en eğlenceli kısmı olan kahve yapımı uygulamalı olarak aktarıldı. Kahve demleme yöntemlerini Sam ile birlikte tek tek mis kokular eşliğinde denedik. Aynı kahveden demleme farklılığıyla nasıl çeşitli tatlar elde edilebileceğini gördük. Sifon, V60, Cold Brew, Aeropress metotlarıyla elde ettiğimiz kahvelerin tatlarına doya doya baktık. Karşı koyulamaz kahve kokularında kendimizi kaybettik desem yeridir.
Çoğumuz herhangi bir kahveciye gittiğimizde genellikle klasik, bilinen latte, americano, capuccino gibi kahveleri tercih ediyoruz. Moc Istanbul ile tanıştığımdan bu yana ilk cümlede belirttiğim kategoriden çıkış yaptım. Artık her seferinde kahve yapan bir mekana gittiğimde demleme ile yapılmış farklı kahveleri deniyorum. Her zaman sonuç istediğim gibi olmasa da kahvenin kokusunu, aromasını tam anlamıyla hissedebiliyorum. Moc ile edindiğim bu tercih USLA katkısıyla gerçekleşen eğitimle birleşince ‘Kahve kültürümü bir üst seviyeye nasıl taşırım?’ sorusunun cevabını aldım.
IMG_3702
Barista olma konusunda ilk adımlarını atmak isteyenlerin, kahve severlerin özellikle de kahve tutkunlarının, kahve içmeyi çok sevmekle yetinmeyip kahve konusunda bilgi birikimini arttırmak isteyenlerin ya da bunların tamamıyla dışında kalıp iki saatini kahve kokularıyla, tatlı ikramlıklarla ve Sam’in keyifli sohbetiyle geçirmek isteyenlerin kesinlikle tercih etmesi gereken atölyelere ev sahipliği yapıyor USLA.
Biz çok sevdik ve çok güzel zaman geçirdik. Bundan sonra eğitimde öğrendiklerimizi Moc’a gittiğimizde uygulamalı olarak deneyebileceğimizin ve istediğimiz zaman demleme metotlarını izleyebileceğimizin garantisini aldık. Moc Istanbul her zaman olduğu gibi bizlere en sıcak haliyle kahve kültürünü aşılıyor.
IMG_3783
USLA ve akademinin eğitimleri hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
Kahvenin büyülü dünyasında kendinizi kaybedeceğiniz bu harika atölyeleri kaçırmayın derim.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir