The Gourmand Galata

The Gourmand Galata

Galata’da yemek yemekten en çok keyif aldığım adres açıldığı günden beri The Gourmand. Serdar-ı Ekrem’e geldikleri günden bu yana yemek yemesem bile uğrayıp ürünlerine bakındığım bu mekan, yemekleriyle, ilgili çalışanlarıyla ve tabiki ortamıyla İstanbul’daki pek çok mekanın üstünde bir kaliteye sahip.

Mutfak Sanatları Akademisi’nden nitelikli yemek yapan o özel insanlar The Gourmand’ın mutfağında yerini alınca yemeklerin lezzetine de doyum olmuyor. Açık mutfakta yaptıkları yemekleri dükkanı gezerken izlemek bile çok keyifli. Böylece yediğiniz o mükemmel yemeklerin temiz bir ortamda, özenle ve gülümseyerek yapıldığını görebilirsiniz.

İlk gittiğimde genellikle salatalarını yemeyi tercih ettim. Genellikle tüm mekanlarda uyguladığım genel bir totem bu sanırım. Somonlu salatası ilk andan itibaren favorim olmayı başardı. Yeşilliklerin tazeliği öyle güzel ki ağzınızda bıraktığı tadı ise anlatamam. Salata gibi basit bir şeyi daha çok az yer güzel yapıyor bana sorarsanız. The Gourmand onlardan biri çünkü hem taze yeşillik, hem günlük ürün hem de sunumda yeni yıkanmış sebze kullanıyor. Sebzeler ıslak olunca haliyle yemesi keyifli oluyor.

Kinoalı salatası ise peynirli sunumuylu ikinci favorim. Son olarak da mantarlı bir salataları var, bu salatayı harika yapan şey ise sosu. Yedikçe yiyesiniz geliyor bu salatayı, iki dakikada silip süpürüp mutlu olup, hemen bitince de üzüldüğünüz bir salata düşünün.

The Gourmand Galata’da en sevdiğim ve en çok yediğim yemek ise ‘Taze Otlu Risotto’.  Parmesandan ve içindeki kremalı sostan dolayı biraz tuzlu, yani tuzsuz yemek tercih edenler için pek uygun değil. Ben tuz oranını normal şekilde seven biri olarak bundaki tuz beni rahatsız etmedi çünkü gerçekten aşırı lezzetli bir risotto. İlk geldiğinde sıcak sıcak, akışkanken ağzım yanarak yemeyi de hafif soğuduktan sonra daha kıvamlı halini de çok seviyorum.

Sandviç ve hamburgerleri ne yazık ki glutenli olduğundan tüketemiyorum ama eğer tercihinizi onlardan yaparsanız yanına parmesanlı patates kızartmasını almayı da unutmayın.

Fiyat konusuna biraz değinecek olursam dışarıdan oldukça lüks görünen The Gourmand Galata’nın menüsü oldukça uygun, salatalar 18-24 tl arası, risotto çeşitleri ise 22-26 aralığında. İstanbul’da hem bu kadar tadı yerinde hem de böyle uygun risotto bulmak pek mümkün değil, benden söylemesi.

IMG_4362

IMG_2203 2

IMG_1966

IMG_1958

IMG_1957

Yemeğinizi yerken The Gourmand’ın Galata’nın arka sokaklarından birine bakan penceresinin önünde vakit geçirmek inanılmaz keyifli. Mermer masaların ortama yaydığı aydınlık, köşedeki kitaplıkta bulunan yabancı dilde yemek kitaplarının dekorasyona kattığı incelik oturduğunuz süre boyunca size huzur verecek, emin olun.

PAYLAŞ

Önceki

Rue 1387

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir