Tarihi Karaköy Midyecisi

Tarihi Karaköy Midyecisi

 Geçenlerde Karaköy’de dolanırken hafiften karnımız acıkmaya başlamışken sokağın ortasında bu minik midyeci ile karşılaştık. Biz alsak mı almasak mı diye düşünürken tezgahın arkasındaki adamdan “İkram edelim size, tadına bakın.” cümlesini duydum. Resmen içimizi okumuştu, bu durumda işin içinde tadım olan bir teklife hayır demem mümkün değildi.
Nazik Karaköy esnafı ile bize midyeyi hazırlarken biraz sohbet ettim. Yeni açılmış olmalı ki Karaköy müdavimlerinden biri olarak daha önce görmememin imkansız olduğunu söyledim. Bunun üstüne bir de “Bugün açıldık.” demez mi. Karaköy’e ayaküstü atıştırmalık bir yer gerekiyordu, kesinlikle çok iyi olmuş.

IMG_9923

Midye dolmanın tadına baktığımda bütün konuşmalardan, çevremdeki herkesten soyutladım kendimi. Zaten yemek yemek benim için bir tutku, her seferinde ayrı mest oluyorum ama bu sefer tattığım; bu zamana kadar yediğim en iyi midye dolma olunca o an, orada kendimi kaybettim.
Tarihi Karaköy Midyecisi’nin midye dolmasındaki baharat beni benden almıştı. Diğer midye dolmalardan farklı kılan kesinlikle baharatı olmalıydı. Sonra sorup öğrendim tabii bu özel karışım baharat Fas’tan geliyormuş. İçinde binbir çeşit çeşninin olduğu bu Fama baharatının bambaşka bir lezzeti vardı.
Benim bu kadar iştahla ve zevkle yediğimi gören güzel esnaf bir tane daha ikram etti, sonra ben yedikçe bu ikram devam etti. Karnımız aç, yemek yiyecek yer arıyorduk oysa ama midye dolmalar doyum hissini çok güzel verdi. Zaten midye dolma dediğimiz şey böyle değil midir; yedikçe yiyesi gelir insanın tabii seven kişiler için bunu söylüyorum.
IMG_9887
Midye dolmaya İstanbul’da temizlik açısından benim gibi sıcak bakmayan birçok insan var. Kuruluşu çok eskiye dayanan Tarihi Karaköy Midyecisi’nin temel prensiplerinden biri steril ortamda bu işi yapmak. Kendi çapı söz konusu olarak Türkiye’nin en büyük tesisini kullanarak üretim yapan güzel insanlar temizliğe hassasiyeti oldukça göstermekle kalmıyor gıda mühendisleri tarafından sürekli analizleri de yapılıp onaylanıyor.
Gidip fabrikayı gezmedim tabiki de ama esnafı iyi dinler, iyi tanırım. Tarihi Karaköy Midyecisi’nde bizi ağırlayanlar öyle sıcakkanlı öyle harika bir esnaftı ki daha ilk andan benim kalbimi aldılar. Hem lezzetleriyle hem de keyifli sohbetleriyle mutlu hissettim.
IMG_9925
İstanbul’da temizliğine önem verilerek hazırlanmış, lezzeti yerinde midye dolma arayanların adresi kesinlikle bundan sonra Karaköy’deki bu midyeci olmalı. Özellikle baharat sevenler bir kere denedikten sonra başka günlerde canınız daha çok çekecek benden söylemesi.
Sadece midenize değil ruhunuza da doyum hissi veriyorsunuz burada. Çalışanlar müşterinin dilinden anlıyor. Büyük bir zevkle sohbet ediyor. Ben esnafın böylesini seviyorum, bulunduğum ortamda bana kendimi çok iyi hissettirebiliyorlarsa işini en güzel şekilde yapıyorlar demektir.
IMG_9844
Karaköy’de Kemankeş Mustafa Mahallesi, Alipaşa Değirmeni Sokak’ta bulunan bu lezzeti deneyimleyin. Umarım siz de en az benim kadar seversiniz. Daha açık adres isteyenler için aslında Karaköy’deki en kalabalık, en işlek sokaklardan birinde Unter’ın karşı çaprazında, Karabatak’ı hemen geçince.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
1 Yorum
  • Beyza Duman

    Eylül 24th, 2015 21:18

    Ne kadar güzel yazmışın canım :) İstanbul'a geldiğimde ilk işim midyeciyi ziyaret etmek olacak :))

    Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir