Richard Ibghy & Marilou Lemmens – Peygamberler

Richard Ibghy & Marilou Lemmens – Peygamberler

Öncelikle şunu söylemeden geçemem; bienal turnalarına başlayacağım zaman hiç bu kadar etkileneceğimi düşünmemiştim. Üstelik daha ilk mekan olan İstanbul Modern’de, daha gezeceğim bir dolu mekan varken ilkinde bu kadar büyülenmiş olmak bir sonraki mekan için enerji dolmama yetiyor bile.
Daha sonra İstanbul Modern’deki bienal katılımcıları ile ilgili genel bir post hazırlayacağım ama bu çalışmaları incelerken kendimi kaybettiğim için ayrı bir yazı hazırlamak istedim. Burada vermek istediğim doğrudan bienal katılımcıları ile ilgili genel geçer bilgilerden çok benim o katılımcılardan bu bienalde aldığım hisler.
 TZSH3000
VZDA5329
Ibghy ve Lemmens, Peygamberler adı altında topladıkları bu eserlerde grafikleri ve modelleri kullanarak insani davranışlara gönderme yapıyorlar. Aslında onların deyimiyle dünya işleri hakkında kehanette bulunabilme ve davranışları öngörebilme fikirlerini barındırıyor bu eserler.
Ekonomiye uzun zamandır ilgi duyan Ibghy ve Lemmens insan davranışlarını daha görünür kılmak ve ve o davranışları tahmin edebilme olasılığını arttırmak amacıyla bu eserleri oluşturuyor. Evde bulunup yapılabilecek tel, ip ve plastik gibi parçaları kullanarak ekonomiden ilham aldıkları tablo grafikleri, modellemeleri yapıyorlar. Sonucunda ise karışık teknik kullanılarak yapılmış renkli bir görsel şölen bizi buluyor ama biraz daha bilimsel olanından.
UYZJ5115
XUAY9211
Çok hassas olan renkli teller, plastikler, ince şeritler, farklı boyutlarda modeller ve daha fazlası aslına bakarsanız soyut bir düşünceyi maddileştirmek ve duyulara daha çok hitap etmesini sağlamak için yapılmış. İnsana ait bir deneyimlerin materyallerle sunulmasının isim bulan hallerinden biri.
Uzaktan bakıldığında birbirinden çok farklı şekiller olmasına rağmen uzun bir masa üzerinde bütünlük oluşturuyorlar, yakına gidildiğinde ise detayların içinde kendini kaybediyor insan. Böyle ince ve güzel ayrıntıların olduğu eserleri incelemek bence daha keyifli oluyor. Onlara bakarken çıkarım yapmaya çalıştığınızda ise sanat sizi içine çekmiş oluyor.
SPOY1180
INDO4105
Richard Ibghy ve Marilou Lemmens’in bienaldeki bu çalışmalarını İstanbul Modern’de görebilirsiniz. Kasım’a kadar devam edecek olan bienal mekanları arasında birçok çeşitliğe ev sahipliği yapan İstanbul Modern’de bu eserleri incelerken umarım siz de en az benim kadar farklı hissedersiniz.
AOMJ8511
Bu ikilinin diğer eserlerine ve onlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz buraya tıklamanız yeterli.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir