Phil From Vienna

Phil From Vienna

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Viyana’da saatlerce oturduğum ve çok keyifli vakit geçirdiğim bir mekan daha, Phil. Maria Hilfer Caddesi’ne girdiğinizde yanlış hatırlamıyorsam ikinci ya da üçüncü sokak olması gerek sola doğru döndüğünüzde yolun sonundaki köşede yer alıyor. Hem çok merkezi hem de çok ayak altında değil. Zaten Viyana’da sokakların hiçbir zaman çok kalabalık olduğunu görmedim ama yine de alışveriş caddesinin üstünde olmaması da büyük bir sakinliği beraberinde getiriyor.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Gitmeden önce sosyal medyada karşıma çıkan bu kitap-kafe aslında gündüz gitmeyi planladığım bir yerdi. Fakat kaldığım süre boyunca duyduğum kadarıyla akşamları çok daha canlı ve keyifli olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçekmiş.
Gündüz gidip kahve içip bir şeyler atıştırmak yerine akşam yemekten sonra saat 8-9 gibi gidip şarap içerek kendimizi bu mükemmel atmosferde keyifli bir sohbetin içinde bulduk. Her masa doluydu ve gece boyunca tek bir an bile boşalmadı. Phil Viyana’nın yerlilerinin gözdesi olmakla kalmayıp benim gibi dışarıdan gelenlerin de kalbini çalmayı başarıyor.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Kendimi koyu bir sohbetin içinde, keyifle şarabımı yudumlarken buldum ve saatin nasıl ilerlediğini fark etmedim bile. Saatin gece 11 olduğunu gördüğümde aklıma fotoğraf çekmediğim geldi ve hem biraz kitapları karıştırmak için hem de ortamdaki detayları daha rahat incelemek için masadan kısa bir süreliğine kalktım.
Ağırlıklı olarak Almanca kitaplar olmasına rağmen dünyadan birçok kitaba bünyesinde yer veren Phil’in sadece giriş katı değil üst katı da raflarla ve raflarda dizili özel tasarım kitaplarla dolu. Mimari, sanat, sinema, bilim, koleksiyon ve daha birçok alandan kitap gözüme çarptı. Bunlar dışında Avusturya’da çıkan roman ve hikaye kitapları da bir köşede yerini almış.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Kulağınıza gelen hoş bir müzik, elinizde iyi seçilmiş bir şarap, etrafınızda gülen ve sohbet eden insanların sesleri, loş ışık ve zevkli aydınlatmalar ve tabiki de kafenin başrolü olan kitaplar. Böyle bir mekanda keyifli vakit geçirmemek mümkün değil. Kalktığımızda saat 12’yi geçiyordu belki de bıraksalar daha çok otururduk ama kafe boşalmaya başladığı sırada biz de yavaştan kalktık.
Viyana’ya tekrar gittiğimde burayı gündüz ziyaret edeceğim de bir gerçek. Sabah sakinliğinde kitapların vereceği huzuru da merak etmiyor değilim. Size tavsiyem Viyana seyahatinizde Phil’e mutlaka uğramanız, pişman olmayacaksınız. Harika bir hizmetle karşılanıyorsunuz, çalışanlar sizinle sohbet ediyor, sorduğunuz her soruya içtenlikle cevap veriyor.

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Kitapların olduğu her mekanın özel bir ruhu olduğuna inanıyorum. Bu düşüncem Viyana’nın güzelliğiyle de birleşince ortaya inanılmaz bir sonuç çıktı. Geçirdiğim 3-4 saatin her dakikası, kafede incelediğim her kitap aklımda. Uzun bir süre unutacağımı sanmıyorum.
Umarım bu mutluluğu siz de gittiğinizde en az benim kadar yaşarsınız.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir