Müz Botanik & Kahve

Müz Botanik & Kahve

Galatasaray Lisesi’nin arka sokağında Fransız Sokağı’nı geçtikten sonra hemen sağ tarafta kalıyor Müz. Kapıyı açıp içeri adımınızı attığınız an kulağınıza gelen müzikle, botanik detaylarla ve kahve kokularıyla dışarda bıraktığınız dünyadan bambaşka bir yere geçiş yapıyorsunuz. Tarif etmesi oldukça zor ama gidenler varsa ne demek istediğimi çok iyi anlıyordur. Gidecek olanlar da o anı yaşadıklarında bana hak vereceklerdir.
IMG_5126
Öncelikle neden ‘Müz’ diye merak edenler varsa: Mousai sözcüğünden gelen Müz, etimolojide düşünce, akıl ve yaratıcılık yeteneği gibi anlamlara gelen ‘men’ kökünden geliyormuş. Müzler, Yunan mitolojisinde ilham perilerini temsil ediyormuş.
Bir mekan haline gelen Müz ise bitkilerin aydınlatıcı gücünü gördüklerinden doğayı insanların günlük hayatına dahil edecek tasarım ve fikirler üretmek için kurulmuş. Birçok bitki ve objeden ilham alan Müz tasarımlarında sadelik ve doğallığa da çok önem veriyor. Bu bilgileri öğrendiğimde yüzümde oluşan gülümsemeye engel olamadım. İnce eleyip sık dokunarak oluşturulan düşüncelerin doğayla birlikte yer bulmuş hali burası. Sizler de gittiğinizde ilham alacak birçok ayrıntı bulabilirsiniz.
IMG_5092
Müz’de yeşillliklerin içinde kendinizi kaybederken Petra Roasting Co. kahveleri size eşlik edebilir. Doğayla bu kadar iç içe olan bir mekana üçüncü dalga kahvecilerin en iyilerinden biri olan Petra’nın ortak olması beni çok sevindirdi. Çünkü Petra kahvelerinin lezzeti gerçekten çok ayrı bir yerde benim için.
Kahvenin yanında ev yapımı yulaflı kurabiyeler ve organik poğaçaları tercih edebilirsiniz oldukça doyurucu görünüyorlar eminim tatları da bir o kadar güzeldir. Glutensiz olmadıkları için ben deneyemedim ama siz gidip denediğinizde yorumlarınızı bana iletebilirsiniz.
IMG_5114
IMG_5152
 Çok sayıda büyük küçük bitki çeşitleri var ve en güzel yanlarından biri bunları satın alabiliyor olmak. Dekoratif ve güzel tasarımlı saksılar da bitkilerin yanında karşımıza çıkıyor. Bunların dışında son zamanlarda herkesin gözdesi olan teraryumlar da bu dükkanda satışta, dileğiniz çeşitte bulabileceğinize emin olabilirsiniz. Ayrıca Müz, Yuka Studio gibi doğal taşlardan yapılma takılara, Sinek Sekiz Yayınevinin kitaplarına ve benim de oldukça şık bulduğum NYKS mumlarına ev sahipliği yapıyor.
IMG_5095
Teraryum demişken Müz’ün workshoplarından bahsetmeden olmaz. Teraryumlar hakkında detaylı bilgiye aşağıda vereceğim Müz’ün internet sitesinin linkinden ulaşabilirsiniz. Kısaca bilmek isteyenler için, bitkilerin korunmasını ve bir cam içinde kapalı bir döngü sağlamasına yarayan minik seralar diyebiliriz teraryumlar için. Yani teraryumlar bulunduğu yere güzellik katan doğal bir tasarımdan daha fazla anlam taşıyor.
Müz botanik havasında olan ortamında zaman zaman teraryum atölyeleri düzenliyor. Teraryumlara ilgisi olanlar, bitkilerle uğraşmayı sevenler kendilerine ait özel tasarım teraryumları bu güzel dükkanda sıcakkanlı sahipleriyle hazırlayabilirler.
IMG_5139
IMG_5145
IMG_5124
Bırakın bugün doğa sizin de düşüncelerinizi aydınlatsın.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
1 Yorum
  • smyrecrn.com

    Nisan 29th, 2015 23:20

    Mutlaka gitmek gerekir o halde cok hos anlatmisiniz 😊

    Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir