Muhteşem Yüzyıl Tehşir-i İhtişam

Muhteşem Yüzyıl Tehşir-i İhtişam

TIMS Productions ve Istanbul Exhibitions ortaklığıyla gerçekleşen Muhteşem Yüzyıl Tehşir-i İhtişam sergisi sayesinde kendinizi Muhteşem Yüzyıl dizisinin içinde hissedebilirsiniz. Osmanlı’nın görkemli ve bir o kadar da büyüleyici atmosferini bu sergi aracılığıyla deneyimlemek benim için oldukça güzeldi.
 
IMG_4402
 
Doğruyu söylemek gerekirse Muhteşem Yüzyıl dizisini ilk başladığında bir iki bölüm izledim ve sonrasında bir kere bile bakmadım. Dönem dizi ve filmlerine oldukça ilgim olmasına rağmen Osmanlı gibi büyük ve ihtişamlı tarihe sahip bir devleti anlatmanın o kadar kolay olmayacağı kanısındayım her zaman. Muhteşem Yüzyıl dekorları, kostümleri, aksesuarları ve görsel bütün detaylarıyla Osmanlı Dönemi’nin hakkını verdi bu yadsınamaz bir gerçek bana sorarsanız. Fakat söz konusu içerik olunca önemli bir tarihi yeniden yaşatmak ve günümüz toplumuna aktarmak çok iyi olmayabiliyor.
 
Osmanlı Devleti’nin yaptığı başarıları her zaman takdir edip tarihe de ilgim olduğu için gittim bu sergiye. İçeride geçirdiğim bir buçuk saat boyunca da iyi ki gelmişim dedim. İçeri adımınızı ilk attığınız anda içine çekiyor tarih sizi seslerle, dekorlarla hatta kokularla. Özel dinleme araçları sayesinde bulunduğunuz oda, saray, yer ya da bir olayla ilgili her şeyi tek tek dinleyebiliyorsunuz. Hiç sıkılmadan hepsini dinledim seslendirme müzikle birleşince ortaya şairane bir durum çıkıyor.
 
IMG_4411
 
Tek tek padişahın, sultanların, şehzadelerin odalarını sarayın içinde yürür gibi geziyorsunuz. Odalar dışında diğer bir iki sarayın anlatımı da var ve hamamı da ayrıntılarıyla geziyorsunuz. Aynı zamanda pazar yerini gezerken tarihin tam ortasında bulabilirsiniz kendinizi. Padişahın odasına gelip tam ortasına geçtiğimde bir yandan tütsü kokularıyla bir yandan müziğin verdiği tonlarla büyülendim. Benim en çok sevdiğim yer mutfak oldu sanırım ‘sonradan gurme’ ruhu içime işlemiş olmalı ki mutfakta burnuma gelen baharat ve şerbet kokularını ayırt etmeye çalışırken yakaladım kendimi.  
IMG_4419
 
Serginin son kısmında Muhteşem Yüzyıl oyuncularının balmumu heykelleri karşılıyor bizleri. Köşeyi dönüp bu heykellerle karşılaştığımda bir an tepkisiz kaldım. En ince detayına kadar o kadar özenle yapılmışlar ki gerçeklerinden hiçbir farkı yok. Bu denli iyi bir çalışma olacağını beklemiyordum ve tek kelimeyle muhteşemdi balmumu heykelleri. 
 
Muhteşem Yüzyıl dizisini sevip takip edenler bu sergiyi kesinlikle kaçırmamalı. Osmanlı tarihine benim gibi ilgisi olanlar da tarihin bu güzel sunumunu görmeli. Diziyi izlemedim tarihle öyle çok aram da yoktur diyenler varsa aranızda belki de Türklerin geçmişinde çok önemli bir yerde olan Osmanlı hakkında ufak bilgilere bu görkemli sergiyle başlangıç yapabilirsiniz.
IMG_4423
 
Sergi 10 Haziran 2015 tarihine kadar devam edecek. Biletleri Biletix’ten ya da UNIQ Müze’de gişeden alabilirsiniz. Bu sergiye gitmişken Uniq İstanbul’u da gezmek için fırsat bulmuş olursunuz benden söylemesi.
 
Adres: UNIQ Müze, Uniq İstanbul Maslak – Ayazağa Caddesi No: 4 Ayazağa/Sarıyer
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir