Moda’nın Tatlı Rüyası: Rumeli Çikolatacısı

Moda’nın Tatlı Rüyası: Rumeli Çikolatacısı

Moda’ya hemen hemen her hafta giderim ama bir türlü Rumeli Çikolatacısı’na uğramak nasip olmamıştı. Geçen haftasonu spontane bir şekilde geçerken uğradık. Atmosfer, dekorlar, sakin ve loş ortam, minik masa ve tabureler, hafiften kulağınıza gelen eski müzikler – çoğu Osmanlı zamanından – sizi ilk anda etkilemeye yetiyor. Sonrası çalışanların ilgisiyle devam ediyor. Oturduğumuz bir saat boyunca bizimle iki üç kişi büyük bir zevkle ilgilendi diyebilirim. Beş on dakika oturacak olsanız bile sizin rahatınız, keyifli vakit geçirmeniz için çalışan çok iyi insanlar var bu mekanda.
Rumeli Çikolatacısı’nın her karesine ayrı ayrı özenmiş sahipleri. Ortamda bulunun her şey konseptine uygun. Hepsi adeta birbirini tamamlıyor, sanırım bu yüzden olmalı ki oturanlar hemen kalkmak istemiyor. Aslında küçük bir yer olmasına rağmen hiç bunaltmıyor insanı bu mekan, keyifle sevdiklerinizle uzun uzun sohbet edebileceğiniz hoş bir dükkan olmuş burası, keşke daha önce gelseymişim diye söyleniyorum birkaç gündür kendime.
IMG_1981
IMG_1991
Gelelim en önemli olan lezzet konusuna, ‘sonradan gurme’ olduğum için çok iddialı şeyler söylemek bana düşmez, zaten tat konusu kişiden kişiye değiştiği için ben sadece ufak fikirler vermek için yazıyorum size. Gider gitmez ‘Sıcak Çikolata’yı sordum çünkü herkesin bu mekanla ilgili konuştuğu en etkili şey buydu, ilk denemeyi onunla yapmak istedim. Çok şekerli içecekleri sevmediğim için Bitter Sıcak Çikolatayı tercih ettim.
Sunum sizi bitiyor, kalbinizi fethediyor zaten! Üzerindeki çikolata soslu o köpük hiç bitmesin istedim, bir köpük ne kadar güzel olabilir sorusunun cevabını Rumeli Çikolatacısı’nda alabilirsiniz. O çikolata soslu köpük biraz klişe bir tabir olacak ama tek kelimeyle mükemmeldi. Sıcak Çikolatayı yudumladığımda her şey daha muhteşem bir hal aldı. Kışın soğuğunda hem içimi ısıttı hem yüzümde gülümsemeye sebep oldu. Tabii iki yudumdan fazla içemedim çikolatayı, sonrasında yarısına süt eklettirdim. O bile bana çok fazla şekerli geldi. Tadı gerçekten çok güzeldi ama benim için çok fazla şekerliydi. Yani şekerli şeyleri sevmeyenler bitter sıcak çikolata tercih edecek olsalar bile almadan önce yarısına süt eklenmesini belirtsinler çünkü normal bitter çikolata gibi acı değil oldukça tatlı bir tadı var.
IMG_1987
Saf çikolatadan yaptıkları sıcak çikolatanın içinde kesinlikle ekstra şeker ve katkı maddesi yok. Doğrudan sahibinden aldığım bilgilerle söylüyorum bunları. Tamamen çikolatanın verdiği tattan kaynaklanıyor o yüzden böyle güzel bir şey yaptıkları için bu kadar iyi yerlere gelmiş bir çikolatacı olması çok açık. Sıcak çikolataya bayılanlar buraya gelmediyseniz, çok şey kaybediyorsunuz. En kısa zamanda özellikle de kış bitmeden bir gün rotanızı bu dükkana çevirin benden söylemesi.
IMG_1962
Sıcak Çikolata dışında Türk Kahvesi de çok tercih edilen içecekler arasında. Yani dilerseniz de Türk kahvenizi alıp yanına Rumeli Çikolatacısı’nda tadarak seçebileceğiniz çikolatalardan bi karışım yapıp değerlendirebilirsiniz. Adı çikolatacı olunca kendini de bir o kadar yansıtıyor, hala deneyemediğim bir dolu çikolata çeşidi var özellikle belli tercih edilenler de var, tabii sizin damak tadınızı göre değişir, gidip deneyip siz de kendi çikolatanızı bulun derim. Ayrıca soğuk bir şeyler içmek isterseniz taze limonata ve Osmanlı şerbetleri gibi seçenekler de bu tatlı dükkanda bulunuyor.
Özellikle çeşitli truflar birçok insanın ilgisini çekiyor. Çikolatayı biraz daha farklı bir şekilde arıyor çoğu insan, değişik tatlar denemek adına, işte tam da adresi Rumeli Çikolatacısı. Çikolatalara gelince;
 Fıstık krokanlı çikolata,
Fındıklı fildişi çikolata,
Karamelli çikolata,
Tiramisulu bademli sütlü çikolata,
Pirinç patlaklı beyaz çikolata,
Susamlı çikolata
ve daha adlarını sayamadığım bir dolu çikolata, insan hangisinin tadına bakacağını şaşırıyor. Benim favorim portakallı olan sanırım çok tatlı değil, bittere yakın ve yemesi sert bir çikolata çeşidi. Çok çikolatayla arası olmayan ben bile gittiğimde mutluluk doldum bu çeşit çeşit çikolatalar sayesinde. Çikolata severler burada kendini kaybediyordur.
 IMG_1974
IMG_1978
Diğer çikolataları görmek ve tatmak için Moda’ya gittiğinizde bu mekana uğramadan dönmeyin. Ayrıca Rumeli Çikolatacısı’nın sevenlerine bir haberi var: Çok yakında yeni şubeleri Acıbadem’de de açılıyor! Gitmeden önce ben göz atmak istiyorum, daha çok fotoğraf görmek istiyorum derseniz de instagram sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.
http://instagram.com/rumelicikolatacisi/
 
Çok yakında da internet sitesi bizlerle olacak, bilgi ve haberlere instagram sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Bol çikolatalı günler…
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir