Macarons d’Antoinette

Macarons d’Antoinette

 Ankara’da sevdiğim nadir yerler vardır ve Macarons d’Antoinette kesinlikle o yerlerden biri. Hem lezzetleriyle hem de dekorasyonuyla ilk gördüğüm andan beri beni kendine çekiyor. Bu yüzden Ankara’ya her gelişimde mutlaka buraya uğrarım. Anlaşılan sadece beni etkilemekle kalmamış çünkü çoğu insan tarafından tercih edilip, her geçen gün daha da sevilen bir mekan haline gelmiş. Sonuçta Ankara’da böyle güzel macaron yapan kaç yer var?
IMG_9933
Ben Ankara’da olmadığım zamanlarda bile (sanki İstanbul’da hiç macaron yokmuş gibi) bazen oradan yanıma gelenlerden bir kutucuk macaron istiyorum. Çok sevince böyle oluyor işte. Aslına bakarsanız çok sık yemem ama bazen canım çok istiyor işte o zamanlarda da iyisi tercih ediyorum.
Zaten bir kere tattıktan sonra bana hak vereceksiniz ve benim gibi vazgeçmeniz oldukça zor olacak. Hatta damak tadınıza uygun olanları bulduğunuzda bağımlılık yapabilir, benden söylemesi.
IMG_9932
Macaron genel anlamda çok şekerli bir atıştırmalık olduğu için tek seferde çok fazla sayıda yemek pek mümkün olmuyor fakat aşırı tatlı sevenler için gerçekten büyük nimet. Kendisi çok tatlı olunca birlikte alacağınız herhangi bir içecek de çok tatlı olmamalı bence, zaten öyle olduğunda tadı ön plana çıkıyor.
Kışları sade Türk kahvesiyle yazları da limonatayla nefis bir bütünlük sağlıyor. Her ikisi de benim mükemmel ikili tercihlerimden. Üstelik Macarons d’Antoinette benim içmeye doyamadığım çok serin içimli fesleğenli limonatasını da yazın menüsüne ekliyor. Değişiklik yapıp farklı tatlar denemek isteyenler normal limonata içmek yerine bunu deneyebilirler.
IMG_9937
Macaronda dikkat edilmesi ve hatta önem verilmesi gereken özellik bana göre saf badem unu kullanılması. Bu hem sağlık hem de lezzet açısından bir macaron için iyi olan. Hiçbir buğday unu katkısı olmadan sadece badem unu kullanılarak yapıldığında makaron istenilen tatta oluyor. İşte bu güzel mekan, macaronlarını özenle ve bu anlattığım şekilde yapan nadir yerlerden biri aynı zamanda.
 
Durum böyle olunca çölyak hastaları (çölyaklılar) ve tercihen glutensiz beslenenler bu lezzetleri tadabiliyorlar. Haliyle bir mekan yine küçük tatlılarla daha fazla kişiyi mutlu ediyor. Böyle blogda anlata anlata glutensiz beslenmeyi size de aşılayabilirsem ne mutlu bana zira buğday unu olmadan hayat daha sağlıklı ve güzel.
 
IMG_9934
Gelelim macaronların çeşitlerine; dilediğiniz tatlarda makaronlar bulmanız oldukça mümkün bu güzel mekanda. Hatta bazen seçmesi o kadar zor oluyor ki dayanamayıp bir de paket yaptırıyorsunuz.
Çikolata severler çikolatanın bambaşka hallerini burada deneyimleyebilir. Beyaz çikolatalı macaron kahvenin yanında çok iyi gidiyor. Bitter severler kesinlikle bitter vişne olanı denemeli. Vişneli macaronun içinde nefis bitter çikolatalı ganaj yerken sizi büyüleyebilir. Benim gibi bitter severlere mango bitter de çok iyi gelir.
Sadece bunlarla da kalmıyor tabii nutellalı olan macaron çikolatayı sütlü sevenler için ideal seçim. Nutella dışında da ayrıca tercih edebileceğiniz sütlü çikolatalı macaron da yine kafede sizi bekliyor.

IMG_9931

Macaronun meyveli olanlarına aşık olanlar için binbir çeşit Macarons d’Antoinette’de mevcut. Çilek hemen hemen herkesin ilk gittiğinde tercih ettiği makaron oluyor. Burada çilekli macaronun güzel bir tadı var ama farklı meyveleri denemenizi tavsiye ederim zira onların ne kadar güzel olduğunu fark edince çilek size de basit gelebilir.
Kavun, muz, karadut, hindistan cevizi ve lavantalı olanları benim sevdiğim gibi birçok kişi tarafından da tercih edilen meyveli alternatifler. Bubble Gum sakızlı olanı da eğlenceli tatlar arayanlar için keyifli bir seçim olabilir.
Aralarında sevmediğim macaronlar olmadı değil, bir ısırık aldığımda hoşuma gitmemekten çok damak tadıma uymadığı için devam edemediğim oldu. Fındık ve fıstık macaronlar sanırım içinde zaten bulunan badem ununun üstüne gelince yemesi zor olan bir sonuç çıkmış ortaya. Tabii ben fındık fıstık severim derseniz yine de bir kere şans verin, belki siz seversiniz.
IMG_9935
Bana sorarsınız ufak pürüzlerin olması bu mekanın güzelliğini ve içindeki tatlı detayları yok etmiyor. O kadar hoş bir ortamı var ki arkadaşlarınızla vakit geçirirken çok nezih ve keyifli bir mekanda olduğunuzu hissediyorsunuz.
Gaziosmanpaşa’daki bu şubesi bir kafe ortamında olduğu için ben çok seviyorum. Ama yolunuz o taraflara düşmezse diye Gordion AVM’de, Bilkent’te ve Tepe Prime’da minik Macarons d’Antoinette dükkanlarına rastlayabilirsiniz. Karum’un içinde de küçük bir standı bulunuyor.
IMG_9938
Ankara’da macarona en renkli şekilde Macarons d’Antoinette’de doyabilirsiniz.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir