La Pâtisserie Lune

La Pâtisserie Lune

Beni Instagram’dan takip edenler bu mekanın İstanbul’da en sevdiğim yer olduğunu bilirler. Neredeyse her hafta gittiğim, bu çok sevdiğim mekanla ilgili tavsiyelerimi Instagram üzerinden fotoğraflarla birlikte sunuyorum ama buraya anlamadığım bir şekilde, post girmediğimi fark ettim. Arşivi ve yeni çektiğim fotoğrafları bir araya getirdikten sonra bu iştahınızı açacak, burnunuza mis gibi çay kokuları getirecek postu sizin için derlemeye karar verdim.

La Patisserie Lune’a açıldığı günden beri gidiyorum ve kesinlikle lezzet konusunda her geçen gün beni iyi anlamda şaşırttığını söylemeliyim. Öncelikle glutensiz tatlıları da bünyesinde bulundurduğu için benim kalbimi çalmayı başarmıştı. Ama sonra bu harika duruma bir de nefis Ronnefeldt çaylar eklendi. Özellikle o mis gibi kavun kokusu ile mutlu hissettiğim White Melon yok mu! Her içtiğimde mutlu olmadan edemiyorum. Buranın tatlılarının da beni mutlu ettiğine bahse girerim. Aranızda henüz buraya gitmeyenler vardır diye düşünüyorum ve o kişilerin çok şey kaybettiğini de hemen buraya ekliyorum. İstanbul’da olanlar hemen gitmeli, şehir dışında olanlar ise İstanbul’a geldiğinde tatlı molalarından birini mutlaka burada yapmalı.

Glutensiz binbir çeşit macaronları her gün tazecik çıkıyor. Lavantalı, hindistan cevizli ve damla sakızlı olanlar favorilerim arasında ama hepsi o kadar güzel ki sonrasında bağımlılık yapıyor. Yumuşacık kreması, yemesi aşırı keyifli, hiç sert olmayan dokusuna bayılacaksınız. La Patisserie Lune’daki bir diğer favorim ise yine tamamen badem unundan yapılan Dacquoise! Oldukça hafif bir Fransız pastası, çayın yanında çok güzel gidiyor. En son çıkardıkları tamamen antep fıstığından yaptıkları yemyeşil kek ise tattığımda beni benden aldı! Çok ağır olacağını düşünüyordum ama içinde un olmadığından mıdır nedir, iki dakikada silip süpürdüm! Öyle hafif öyle güzeldi!

Uzun lafın kısası, Fransız şarkıları eşliğinde harika bir vakit geçirmek ve tüm bu güzellikleri deneyimlemek isterseniz adresiniz kesinlikle burası olmalı. Türkiye’de pek çok mekanda ve şehirde glutensiz macaron tattım ama en güzelinin burada olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Ufak bir dedikodu yapacak olursam, Laduree’un macaronlarında saf badem unu kullanmayıp buğday unu da karıştırdığını düşünürsek La Patisserie Lune’un daha öne çıkacağını ve bu konuda daha iddialı olduğunu da söylemeliyim. 🙂

img_8641

img_8692

img_8070

img_2631

img_8687

img_8655

img_6201

img_8729

img_4645

PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir