Konuşan Resimler

Konuşan Resimler

  8 Nisan’da Galeri Bu’da gerçekleşen, hikaye çalışmalarını Ebru Ceylan’ın yaptığı, proje tasarımını oyuncu Selen Öztürk’ün gerçekleştirdiği Konuşan Resimler sergisinin açılışında çok güzel çalışmalara tanık oldum.
Resimlerin nasıl ortaya çıktığını daha sonra onların nasıl konuşan resimlere dönüştüğünü bizzat Ebru Ceylan’dan dinledim, sohbeti de resimleri gibi çok içtendi. Ebru Ceylan aslında esas işinin ressamlık olmadığını resimleri tamamen kendisini rahatlattığı için, onların her birinde kendisini bulduğu için yaptığını söyledi. Zevk için başlamış bu işler takdire şayan bana sorarsanız çünkü birçok ressamı ardında bırakabilir Ebru Ceylan’ın resimleri.
IMG_4451
Güzel olan sadece resimler değil, onları daha anlamlı kılan hikayeleri. Bu zamana kadar gördüğümüz hemen hemen her resim belli bir anlam ve hikaye taşıyor ama onları anlamak ya da bilmek resme bakış açımızla ya da edindiğimiz bilgiler doğrultusunda gelişiyor. Ebru Ceylan’ın eserlerinde ise her birinin hikayesi sesli olarak doğrudan bizlere anlatılıyor.
Halil Sezai, Sinem Öztürk, Bedük, Deniz Çakır, Selen Demiratar’ın da seslendirmeleriyle destek olup içinde bulunduğu bu sergi oldukça anlamlı. Resmin karşısına geçtiğinizde hikayesini dinlemek öyle huzur veriyor ki insana. Ebru Ceylan resimlerin hikayelerini seslendirme yapanlardan dinlediğinde o hikayelerin kendi yazdığı hikayelerden bambaşka bir boyuta geçip harika bir hal aldığını belirtiyor.
IMG_4440
Yukarıda gördüğünüz Selen Demiratar’ın seslendirdiği resmin hikayesinden kısa bir bölüme de yer vermek istedim, zaten hikayeleri öyle uzun değil ama fikir edinmeniz açısından, o ruha biraz daha yaklaşmanız adına alıntı yapmak en doğrusu.
“Anlamazsın… Bazen manzara tüm güzelliğiyle boylu boyunca karşında durur da sen anlamazsın.. Gözünü kapadığın yetmiyor gibi birde sırtını dönmüşsündür. Belki de küsmüşsündür… Yüzüne tatlı tatlı esen rüzgâr kandırmıştır belki de sırtını dönemezsin güneşe doğru… Yakmasından, tuzlu deniz havasından ürkmüştür bedenin… Gözlerin kapalı oldukça görmediklerin iyi hissettirir…”
IMG_4439
Hikayeleri dinlediğimde resimlerin her biri ben de tek tek yer edindi. Çünkü seslendirmeler o kadar güçlü ki beste ve resimlerle birleşince, o anlamlı sözler akıp gittikçe insanın içine dokunuyor. Hikayelerin çoğu günlük hayattan kesitlerin sanatla buluşmuş haliydi benim için. Aslında Ebru Ceylan’ın hayatında yaşadığı, tanık olduğu o anlar dinlerken bizim de parçamız oluyor. Her satırda kendinize ait detaylar bulacağınıza eminim.
IMG_4456
Sergi 15 Nisan’a kadar Galata Serdar-ı Ekrem Sokağında bulunan Galeri Bu’da sürecek. Yolunuzu bu beş gün içinde mutlaka oralara düşürün dedim. Sadece resimleri görüp hikayeleri dinlemekle kalmaz Ebru Ceylan ile tanışıp tatlı bir sohbet edebilirsiniz. Gidemeyecek olanlar üzülmesin çünkü Ebru Ceylan yeni eserleriyle tekrar yepyeni bir seriyle karşımıza gelebilir.
Ufak bir not: Seslendirmeleri dinlemek için resimlerin yanında bulunan QR kodunu telefonunuza okutmayı unutmayın. Kulaklıklar Galeri Bu tarafından veriliyor.
Ebru Ceylan hakkında daha fazla bilgiye ve birçok resmin hikayesine alttaki linkten ulaşabilirsiniz.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir