Karşılaşmalar // encounters

Karşılaşmalar // encounters

Pera Müzesi kurulduğundan beri her yazı öğrencilere ayırmayı ihmal etmiyor ve özellikle de genç sanatçıları ele alacak şekilde üniversite, yeni mezun olacak ya da çok yeni mezun olmuş öğrencilerle birlikte projeler yapmaya devam ediyor. Aslına bakarsanız bunun gibi çalışmalar, en çok gurur duyulacak projelerden olsa gerek çünkü Pera Müzesi’nde hali hazırda yer alan pek çok öğrencinin eserlerini şu anda galeriler temsil etmeye devam ediyor. Değişik ve heyecanlı bir proje oluyor hem öğrenciler hem de Pera Müzesi için.

Önce İstanbul’daki üniversitelerle birlikte işler yürüten bu çok sevdiğim müze, ilerleyen zamanlarda Anadolu’ya açıldı ve şimdi de sıra Antalya’ya geldi. Tüm bunlar dışında yurt dışındaki üniversitelerle de çalışmalar sürdürmüşler. Akdeniz Üniversite’nin yaptığı sergi aslında Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın Akdeniz’le olan bağından ortaya çıkmış. Antalya’da yeni bir kültür merkezinin açılmasıyla birlikte, Pera Müzesi son derece sıcak bir ilişki kurmaya başlamış.

Karşılaşmalar adı altında şehir kültürü ve Antalya’nın kendi iç kültürü kurgulanmaya çalışılıyor. Bedenin Dönüşümü, Soyutlama, Kavramsal Yaklaşımlar, Dijital Evren-Reklam, Belgesel bölümlerden oluşan bu sergide yer yer oya ve kanaviçe gibi geleneksel çalışmalara da yer veriliyor.

Bütün bölümlerden bir seçki yapılırken aslında Antalya’nın dokusuna da gönderme yapılmak isteniyor. Çünkü Antalya hep Turizm ile adı anılan bir şehir ve orada yaşayanlar, üretenler için ise bu durum biraz handikaplı. Kültürüyle de anılmasını isteyen Antalya’nın yerlileri, antik şehirlerini, arkeoloji müzesini de ileri sürerek çok güzel eserler ortaya koyuyorlar. Kesinlikle görülmeye değer bir sergi olmuş, özellikle gençlerin bu denli bir başarıya Pera Müzesi sayesinde ulaşması ise harika!

Benim favori eserim ise Sevhan Kaynar’ın lollipoplarla çocuklar üzerine yaptığı çalışma. Çocukların öldürülmesini konu alıp, ülkemizde şuanki durumu, savaşları ve bombaları ele alarak önem arz eden bir eser ortaya koymuş. Renkli lollipopların bir kısmı eritiliyor ve ölen çocukları temsil ediyor. Aralarında erimeyen bir lollipop da bulunmuyor, çocukların ne kadar etkilenebileğini bu şekilde anlamlı sunması benim çok hoşuma gitti.

Sergide bir çok anlamlı eser yer alıyor. Özellikle fotoğraf bölümü, harika karelere ev sahipliği yapıyor. Gezdiğinizde kendinize ait bir parça bulacağınıza emin olduğum bu sergiyi en kısa zamanda gidip görmelisiniz.

img_8833

img_8853

img_8845

img_8870

img_8899

img_8872

img_8883

img_8885

img_8863

img_8907

16 Ekim’e kadar bu sergiyi, Pera Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir