Karmylassos Antik Kenti

Karmylassos Antik Kenti

Fethiye’de Kayaköy Antik Kenti olarak geçen bu tarihi yer, her ne kadar harap bir halde olsa da günden güne dokusunu kaybetmeden görmek isteyen turistlerin akınına uğruyor. Fethiye’ye gittiğimde sadece tatil yapmak istemediğimi, tarihi yerleri de görmek istediğimi öncesinde kendime görev edinmiştim. Kayaköy de sıcaktan bayılacak gibi olsam da tepelere kadar çıkmaktan uzanmayacağım, her köşeyi didik didik gezeceğim bir antik kentti.

Aslında iki bölüme ayrılmış şekilde bulunan bu yerde Levissi Mahallesi olarak tanımlanan kısım, eskiden Osmanlı’nın son dönemlerinde Rumların yaşadığı bölgeyi temsil etmektedir. Böyle harabeye dönmesi ise Fethiye Depremi’ne dayanıyor. Sokak sokak gezerken eskiden acaba kimler yaşamış, burada neler varmış, insanlar nasıl ilişki kurarmış diye düşünmeden edemiyor insan.

Diğer kısım ise Kayı Köyü olarak geçiyor. Büyük ve küçük kiliselerin, çömlekhanenin ve tabiki zamanla turistler için açılan mekanların olduğu kısmı temsil ediyor. Büyük kiliseye ne yazık ki giriş yasak, zamanında çok harap olduğu için içinde bulunmak tehlikeli olabileceğinden gezinizde kiliseyi sadece dışarıdan görmekle yetineceksiniz. Çömlekhane’nin ise içine girip tek tek yapılan çömlekleri inceleyebilirsiniz, onlara dokunabilirsiniz. Hatta şu anda aktif olarak çömlek yapan kişiler de orada bulunuyor, Nevşehir’deki gibi olmasa da Fethiye’de bulabileceğiniz iyi işçiliklerden.

Sıcaktan bunalıp kendinize gelmek istediğinizde ise Antik Restaurant’ta buz gibi limonata içebilirsiniz. Bu bölgede en meşhur olan şey ise gözleme, ben yiyemiyorum diye tavsiye etmeyecek değilim. 🙂 Gittiğinizde mutlaka tadına bakın, bir dolu çeşit gözleme teyzeler tarafından özenle yapılıyor.

Antik kentin girşinin ücretli olduğunu da hatırlatmak gerek, oranın da tarihi bir yapı ve önem verilen bir değer olduğunu unutmamak gerek. Çok uygun bir ücretle Kayaköy Antik Kenti 2-3 saatte gezip sonra soluğu yemekte alabilirsiniz. Köyün aşağı kısmında hediyelik eşya tezgahları kuran yerlilere de gezi sonunda rastlayabilirsiniz.

IMG_7652

IMG_7825

IMG_7795

IMG_7786

IMG_7789

IMG_7804

IMG_7828

IMG_7805

IMG_7817

IMG_7663

PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir