Kaffemik

Kaffemik

Viyana’da birçok kafe olduğunu ve kaldığım süre boyunca hangi birine gireceğimi şaşırdığımı söylemiştim. Havalar soğuk olunca kahve mekanlarına ağırlık verip keyfime düşkünlük yaptım diyebilirim kaldığım günlerde. Tabii bu keyifli saatlere en başında iyi kahvenin eşlik etmesi gerekiyordu.
Kaffemik aslında Viyana’ya gitmeden önce Instagram’da orada yaşayan birinin hesabında görerek gidilecek yerler arasına yazdığım bir mekandı. Fotoğraflarını gördüğüm ve gitmek için sabırsızlandığım bu kafeyi bi sabah adrese gidip gözlerimle de gördüğümde içimi değişik bir mutluluk kapladı. Belki de kafeyi elimle koymuş gibi çok kolay bulduğum için de olabilir bu mutluluk şu an pek emin olamadım.
IMG_6993
IMG_7003
Son zamanlarda herkesin gözdesi olmaya başlayan üçüncü dalga kahvelere bünyesinde yer veren bir kafe bulunca haliyle gider gitmez de deneyimlemek istedim. Viyana için kahve anlamında kime sorsanız melange tavsiyesini verir. Bu kahve capuccino’nun daha yumuşuk içimli halinin biraz krema ile servis edildiği bir kahve. Her ne kadar bir klişe olsa da bunu da yapmadım dememiş olmak adına tabiki de tadına baktım. Kahveyi çok şekerli seven biri olmadığım için bana Viyana’da oturduğum bir mekanda keyif yaparken eşlik edecek daha iyi bir kahve lazımdı.
IMG_6999
IMG_6994
Lafı yine çok uzattım farkındayım, Viyana söz konusu olduğunda anlatacaklarım bitmiyor. Kaffemik Viyana’nın oldukça merkezinde Mariahilfer Caddesi’nde bir sokakta yer alan iyi kahvenin adresi. Altı günün sonunda denediğim birçok mekanı göz önünde bulundurduğumda ise iyi kahve adreslerinin başında geliyor diyebilirim.
İlk gidişimde hem adresi öğrenmek için hem de bir bakınmak için uğradım, espresso denedim. Sonrasında başka bir gün sabah erkenden uzun soluklu keyif yapmak biraz da sohbet edip Kaffemik hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için soluğu bu güzel mekanda aldım. Erken saatte gelince kafede oturan kimse yoktu zaten çok minik ve sakin bir mekan. Fakat tezgahın önü hiç boş kalmadı desem yeridir. Oturduğum süre boyunca sayamadığım kadar çok insan gelip kahvesini take away alıp çıktı.
IMG_6997
IMG_6996
En çok hoşuma giden şey kafede çalışanların gelen her müşteriyle arasının çok iyi olmasıydı. O kadar keyifle o kadar güzel minik sohbetler dinledim ki bilmediğim bir şehirde, bilmediğim bir mekanda başka bir dilde konuşan insanların birbirleriyle olan ilişkilerini gözlemlerken garip bir şekilde mutlu hissettim. Her zaman diyorum yurt dışına gittiğinizde özellikle mekanlarda vakit geçirirken en azından bir tanesinde tek başınıza olun ve bol bol zaman ayırın. Farklı kültürü ve farklı insanları tanımanın en keyifli hali.
Sabahın erken saatlerinde kahvenin lezzetinin yanına işte bu güzel insan manzaraları eşlik etti bana. Geçirdiğim huzur dolu 2-3 saat hala aklımda ve yeniden deneyimlemek için şimdiden sabırsızlanıyorum. (Yazar burada Viyana’ya tekrar gideceğinin izlenimini veriyor.)
IMG_7002
Kafede çalışan David ile sohbet etmeye başladım bir süre sonra. Kendisi İngilizdi ve o kulağıma gelen güzel aksanı sabah keyfimle mükemmel bir uyum içindeydi. O da gelen insanlarla sohbet etmenin kendilerini ne kadar çok mutlu ettiğini anlattı bana. David “Gün geçtikçe her sabah olan kısa sohbetler daha da uzuyor ve sanki birbirini çok iyi tanıyan, hangi kahveden içeceğini tahmin edebilen bireyler haline geliyoruz.” dedi. İşte ben tam da bunun güzelliğinden bahsediyorum. Yaşanılan yerdeki insanlarla bu denli güzel bir iletişim ve etkileşime sahip olmak çok farklı hissettiriyor olmalı zira Viyana bunu son derece iyi yönde yapıyor.
IMG_6998
IMG_6992
Viyana’ya gittiğinizde yolunuzu Kaffemik’e düşürün, nefis kahvenizi yudumlarken yerlileri gözlemleyin hatta hiç çekinmeden sohbete siz de katılın. Emin olun çok zevk alacaksınız.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir