Gerstner K. u K. Hoflieferanten

Gerstner K. u K. Hoflieferanten

Viyana’da pazar günü sabah sakinliğinde çıkıp Opera Binası’nın orada çekim yapmaya gitmiştim. Çekim bittikten sonra tam karşısında bulunan, daha önceden gözüme kestirdiğim bu yeşil rengiyle beni kendine çeken kafeye girmek istedim. Kapısını açtığımda pastaların, tatlıların renkleri gözümü aldı. Sonrasında tabiki de zevkli bir seçim olan karolar beni benden aldı ve hemen ‘ihavethisthingswithfloors’ fotoğrafı çektim. Instagramdan takip edenler karolarla aşk yaşadığımı bilirler.
IMG_5118
IMG_5117
Ortam biraz loş biraz aydınlık ve detaylı dekorasyonuyla içine alıyor sizi. Tüm bu güzelliklere bir de christmas ayrıntıları eklenince rengarenk ve büyüleyici bir kafeye dönüşmüş burası. Hemen tatlıları sordum, Viyana’da her gittiğim pastacıda glutensiz birçok alternatif olmasına rağmen burada sadece macaronlar vardı. Antepfıstıklı, hindistan cevizli, kahveli ve çilekli olanları kendim için paket yaptırdım.
IMG_5114
Paketim hazırlanırken ben de bu tatlı mekanı gezmeye ve fotoğraf çekmeye başladım. Viyana’nın oldukça merkezinde Karntner Caddesi’nde yer alan bu mekanın ilk katı ağırlıklı olarak şekerleme, pasta, tatlı ve çikolata satış kısmı. Üst katı ise çok şık dizayn edilmiş kafe-bar tarzında. Bu katta oturup keyif yaparken pencereden Viyana’nın kalbinde bulunan, müthiş bir mimarisiyle Opera Binası sizi karşılıyor.
IMG_5113
IMG_5110
Buraya gelenler genellikle nefis tatlılarının yanına şampanya tercih ediyorlarmış. Çünkü Gerstner sadece pastacılık konusunda değil bünyesinde bulundurduğu şampayalar konusunda da oldukça kaliteli. Üst kattaki salona geçin ve kendinize özellikle vanilyalı olanlardan bir tatlı seçin, tatmadım glutensiz olmadıkları için ama şeften duyduğuma göre en çok tercih edilen onlarmış, bir kadeh de şampanya isteyin.
Her zaman yaptığını kahve-tatlı klasiğini Viyana’da bir kenara bırakın, emin olun çok mutlu hissedeceksiniz. Ayrıca bu güzel mekanın oturma alanı çok olmadığı için fazla ses de olmuyor yani Viyana’nın sessiz, huzur vericiliğine son derece yakışan atmosferinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.
IMG_5111
Benim gibi -her ne kadar zorunlu olarak olsa da benim için- tercihinizi macaronlardan da yapabilirsiniz özellikle kahveli olana bayıldığımı söylemeden geçemem. Abartmıyorum tadı hala damağımda. Aslında sadece macaronlar değil Viyana’da tattığım tüm tatlıların tadı hala damağımda, düşündüğüm anda yerken bana verdikleri o mükemmel haz aklıma geliyor. Pastacılık konusunda iyi olduklarını duymuştum zaten ama belki de böyle harika hissettirmesinin sebebi glutensiz birçok tatlı alternatif deneyebilmiş olmamdır.
IMG_5115
IMG_5109
Gerstner’de oturacak zamanınız olmasa bile girip içerideki şekerleme ve çikolatalarına göz atıp sonrasında da bir kutu almanızı tavsiye ederim. Ben macaronlardan bir kutu alınca onlar tamamen aklımdan çıktı ama bir dahakine çikolatalarının tadına bakmak için sabırsızlanıyorum.
Buranın daha küçük bir şubesi Viyana’nın ünlü alışveriş caddesinde de yer alıyor muhtemelen Viyana’da gezerken önünden geçeceksinizdir ama diğer şubesi bu kadar ihtişamlı olmadığı için fark etmeyebilirsiniz.
IMG_5112
“Zevk almak bu kadar kolay olabilir.” mottosuyla 1847’den beri Viyana’da şahane bir hizmet veren Gerstner K. u K. Hoflieferanten’i umarım siz de benim kadar seversiniz.
PAYLAŞ

Sonraki

Kaffemik

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir