Gelato Workshop – Fabio Brambilla

Gelato Workshop – Fabio Brambilla

 Grand Hyatt İstanbul Otel’in 34 Restaurant’ında çok keyifli bir deneyim yaşadım. Gerçek bir Gelato nasıl yapılır öğrenmekle kalmadım aynı zamanda Fabio Brambilla ile birkaç saat geçirme fırsatı buldum. Böyle lezzetli ve renkli workshopta ağırlanmak gerçekten benim için çok eğlenceli ve bir o kadar da öğreticiydi.
Mutfakla ilgili bilgileri bir yerlerden okumak ya da araştırmaktansa mutfağın şeflerinden deneyimleyerek öğrenmeyi daha çok seviyorum. Sanırım bu yüzden katılmayı en çok sevdiğim workshoplar yemek, tatlı ya da içecek üzerine oluyor. Çünkü aslında ben mutfağa aşık bir insanım, içimde bir yerlerde oraya olan tutkum var ve zaman zaman kendini çok fazla gösteriyor.
IMG_0086
Tatlıya olan düşkünlüğümü beni takip edenler bilir. Tabii işin içinde bir de glutensiz tatlar olunca değmeyin benim keyfime. Bu workshopta öncelikle sorbe nasıl yapılır, ardından evde yani evdeki malzemelerle yapılabilecek pratik bir gelato tarifi aldık son olarak da 34 Restaurant’ın kendi yöntemleriyle Fabio Brambilla’nın müşterileri için sunduğu gelato yapımı üzerinde durduk.
IMG_0082
Aranızda Fabio Brambilla kim diye merak edenler elbette vardır. Ben kendisini birkaç dergide verdiği röportajlarla tanımıştım. Sonrasında biraz araştırıp geçmişinin aşçılık anlamında ne kadar başarılı olduğunu okumuştum. Ama deneyimlerini onun ağzından dinlemek çok daha güzelmiş. Milano Aşçılık Okulu’nda okumuş, İsveç ve İtalya’da birçok otelde mutfak şefliği yapmış daha sonra Amerika’da yaşayıp orada iyi otellerde tecrübe edinmiş tabii tüm bunları yaparken kitap çıkarmakla kalmamış aynı zamanda birçok alanda ödül almış dolu dolu bir şef aslında Fabio. Onun hikayesini, deneyimlerini, başarılarını satırlara sığdırmak oldukça zor.
IMG_0081
Gelato eğitimini almak için Venedik’te master programına katılan bir şeften ufak tiyolar almak, enfes bir gelato tadının nasıl olacağı hakkında detayları öğrenmek benim için inanılmazdı.
Peki bu güzel etkinlikle neler yaptık ve neler öğrendik? Gelato yapımına geçmeden önce sorbe yapımıyla başladık. Evdeki malzemelerle aslında ne kadar kolay sorbe yapılabileceğini bu workshopta fark ettim. Ardından gelato yapımına geçtik, bunları yaparken de ilk başta hazır meyve püreleri ile yaptık, ikinci yaptıklarımızda ise taze meyveleri püre haline getirerek aromasını verdik. Sonuç sizlerin de tahmin edeceği gibi taze meyveyle yapılanlar daha lezzetli ve daha doğal tatlara sahipti.
IMG_0077

IMG_0089

Grand Hyatt İstanbul’un restaurantında yaptıkları Gelato tarifinde anlatılanlara ve gözlemlediğime göre doğrudan beyaz şeker kullanılmaması. Tamamen ayrışmış daha küçük tanecikli farklı ve zararlı olmayan şekerleri kullanıyorlar. Kimi sıvı hale getirilip bir gün önceden hazırlanarak kullanılıyor kimisi o an yapılıyor.
Bu şekerleri kullanmalarında amaç Gelato’nun hem daha hafif olmasını sağlamak hem de yiyen kişilere ağırlık vermesini engellemek. Bu şeker kullanıldığında Gelato’nun aromasının önüne şeker geçmiyor, yani tattığınızda meyvenin ya da içindeki özün verdiği tatlımsı tadı alıyorsunuz. Durum böyle olunca dilediğiniz kadar gelatoyu hiç şişmeden yiyebiliyorsunuz.
IMG_0085
Workshop boyunca bana en garip gelen durumlardan biri ise Fabio’nun çilekli gelato yaparken rengin çok açık kaldığını ve daha pembemsi bir renk elde etmek için domates püresinden birazcık çilekli karışıma ekleyeceğini söylemesiydi. Başta şoka girmiştim ama domatesin aromasının hiç ağza gelmeyeceğini ve yeri geldiğinde bunları yapmaktan kaçınmamız gerektiğini söyledi. Nitekim çilekli olanı tattığımda gerçekten çok haklıydı, aldığım sadece nefis çilek tadıydı.
IMG_0088
Uzun uğraşlar sonucunda yapılan, eğlenceli gelato yapımının ardından sırada tadım kısmı vardı. Workshop boyunca şüphesiz merakla beklediğim an buydu. Gelatolar dondurma makinesinde hazırlanırken Fabio bizlere yukarıda görmüş olduğunuz capcanlı meyveleri sunum için hazırladı. Karşınızda meyveleri soyarken bile ciddiyetini hiç bozmayan, işini en iyi şekilde yapan bir şef varken mutfaktan ayrılmayı hiç istemiyorsunuz. Onun yaptığı her işi incelemek benim için büyük bir zevkti.
IMG_0079
Tadım esnasında masada mangolu, çilekli, vanilyalı, yoğurtlu gelatolar vardı ve inanın hangisini yiyeceğimi şaşırdım. Taze meyvelerle her birinin tadına ayrı ayrı baktım. Vanilyalı olan kesinlikle favorimdi, vanilya tadı tam oranında, çok softtu. Diğer hoşuma giden ise yoğurtlu olandı, benim gibi dondurulmuş yoğurtları sevenler bunu tattığında onların yüzüne bile bakmayacaktır. Yediğim en güzel gelatolardı sanırım İtalya’ya gidene kadar da böyle olacak. Bir gün oraya seyahat ayarladığımda iyi gelato nerede olur arayışlarında olacağım kesin.
Gelatolara tadımda sadece meyveler eşlik etmiyordu külah ve helvalar da geldi. Tam yiyemiyorum diye düşünürken 34 Restaurant şeflerinden biri elinde bir tabak dolusu glutensiz bisküvi ve kurabiye ile geldi. O an yaşadığım mutluluğu anlatabileceğimi sanmıyorum. Benim için bu etkinliğin önemini bir kat daha arttırdı.
IMG_0073
IMG_0083
Workshopun sonunda fark ettiğim şey ise doğru ölçü ve iyi malzemelerle gelato yapmanın aslında ne kadar kolay olduğuydu. Tabii bana sorarsanız, insanın elinin lezzeti diye bir gerçek var. Bu yüzden herkes yenilebilecek, tadı güzel, aroması yerinde gelato yapabilir ama bazıları diğerlerinden bir tık daha lezzetli olur. Fabio’nun yaptıkları bu zamana kadar tattıklarım arasında daha üstte yer alan bir lezzete sahipti.
IMG_0080
Fabio Brambilla hakkında ve yaptıkları işlerle ilgili bilgilere buradan kendi sitesine bakarak ulaşabilirsiniz. Okuduktan sonra yemekle ilgili ne kadar dolu dolu bir insan olduğu konusunda bana hak vereceksiniz.
IMG_0075
IMG_0074
“Aslında her şey yemek ile ilgili. Çoğu restoran bunu unutuyor ve tarzı asıl meselenin önüne koyuyor. Menü her zaman piyasada olana ve mevsime göre şekilleniyor. En önemli malzeme ise: Tutku.” – Fabio Brambilla
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir