Galeri Bu: X ve Ü Sergileri

Galeri Bu: X ve Ü Sergileri

Geçtiğimiz cuma akşamı Galeri Bu’da açılışına katıldığım bu birbirinden farklı ve bir o kadar da ilginç iki sergiyi kısaca anlatıp sonrasını görsellere ve sizin yorumlarınıza bırakacağım.
İlk olarak Umut Yalım’ın Ü adlı sergisinden bahsedecek olursam gezmesi oldukça keyifli nadir sergilerden biri olmuş. Hatta gezip hepsini tekrar tekrar inceledikten sonra keşke daha fazla eser olsaydı dedim kendi kendime.
IMG_6309
Bu renkli ve kendine çeken sergi çok keyifli ama aslında eğlenceli olması bir kenara alındığında günümüzdeki insanların karşı karşıya olduğu çok ciddi bir durumu yansıtıyor eserler. Umut Yalım, günümüz insanlarını içinde yaşadığı çağ duyarsız ve tek boyutlu hale getirdi hatta bütün duygular eşitlendi ve neredeyse her olay karşısında aynı tepkileri veriyoruz diyerek yola çıkmış.
İşte bu tepki de ‘playmobil sırıtış’ ve iletişim kurmadan insanlar birbirleriyle bu garip sırıtış aracılığıyla etkileşim kuruyor. “Etrafta durmaksınız ÜÜÜÜÜÜÜ’leyerek dolaşıyoruz” şeklinde özetliyor durumu eserler. Serginin adı da buradan geliyor.
IMG_6307
Ü sergisinde kullanılan bütün giysi tasarımları Umut Yalım’a aittir. Çok değişik ve iyi mizahlı bu tasarımlara yakından bakabilmeniz için kostümler sergi alanında bir kenarda sizleri bekliyor.
IMG_6317
IMG_6351
Fotoğraf sanatçısı Ece Gürlü’nün X sergisini gördüğümde ise başta biraz ürktüğümü söyleyebilirim. Sonrasında hepsine dikkatle baktım ve her birinde birbirlerinden bir parça ve bu vesileyle de bir benzerlik yakaladım.
Ece Gürlü’yle gerçekleştirdiğimiz kısa sohbet de üstüne eklenince düşüncelerim yerine oturdu. Ece Gürlü bu eserleri sunarken yani X serisini ortaya koyarken anlatmak istediği insan evriminin yaratıcı öngörüsü. Tüm parçalara bakıldığında ortaya ırk çıkıyor, zaten sanatçının da bu seriyi oluşturmadaki esas amaçlarından biri böyle bir ırk oluşturmak.
IMG_6349
Ece Gürlü’nün diğer fotoğraflarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. İyi kurgulanmış ve oldukça kaliteli eserler var bana sorarsanız.
IMG_6347
Ü ve X sergileri Galeri Bu’da 5 Temmuz’a kadar sergilenecek mutlaka gidin, görün.
Adres: Şahkulu Mah. Serdar-ı Ekrem Sok. No: 11 Galata/İstanbul
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
1 Yorum
  • Sezer İnan

    Haziran 27th, 2015 17:26

    Sitenizi ilgiyle takip ediyoruz ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz ve sitemize desteklerinizi bekliyoruz. Sinax Sineklik Sistemleri http://www.sinax.com.tr

    Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir