Cecil Beaton Portreler

Cecil Beaton Portreler

Geçen gün gittiğim Cecil Beaton’ın Portreler sergisi son zamanlarda gezdiğim en güzel ve en zevkli sergilerden biriydi. Her bir fotoğraf özenle kurgulanmış ve harika çekilmiş. Fotoğraflardaki hemen hemen her insanın hayatımızda küçük de olsa bir zamanlar yer edindiğini fark ettim sergiyi gezerken.
Cecil Beaton’ın çektiği fotoğraflar ilk kez Türkiye’de Pera Müzesi’nde sergileniyor ve bence herkes sergi bitmeden bu güzel fotoğrafları tek tek incelemeli. Çünkü bu sergi Cecil Beaton’ın özel koleksiyonundan derlenen bir sergi, içinde 1920’lerden 70’lere kadar fotoğrafını çektiği film yıldızları, sanatçılar, yazarlar, şairler, kraliyet ailesinden üyeler ve daha birçok ünlü isim var.

IMG_7294

Cecil Beaton küçükken fotoğrafçılığa ilgi duyduğu için ilk başlarda moda dergilerindeki fotoğrafları taklit ederek çekimler yapmış. Daha sonra Cambridge Üniversitesi’nde fotoğrafçılık eğitimi gördükten sonra esas fotoğrafçı kimliğini almış. Eğitimden sonra yaratıcılığı günden güne daha da ortaya çıkmış.
Beaton sadece bir fotoğrafçı değil aynı zamanda modacıymış. Fotoğrafını çekeceği modelin giyeceği kıyafetle, saçının nasıl olacağıyla yakından ilgilenirmiş. Hangi renk elbise olmalı, ceketinin yakası nasıl durmalı gibi en ufak detaylara bile takılırmış. Zaten fotoğraflara baktığınızda arkaplandan, modelin mimiklerine kadar ayrıntıların ne kadar uyum içimde olduğunu anlayabilirsiniz.
IMG_7279
Beaton fotoğraf çekerken modelinin oldukça güzel görünmesini istermiş. Bunu yaparken de klasikleşmiş tarzlarını kullanmaktansa farklı arka planlar kullanarak modeli o kurgunun içinde yaşatmaya çalışarak modelin o fotoğrafın bir parçası olmasını sağlarmış. İşte bu yüzden Cecil Beaton’ın fotoğraflarının her biri sanat eseri, tam da onun istediği gibi.
IMG_7275
Grace Kelly, Salvador Dali, Frank Sinatra, Elizabeth Taylor, Marlon Brando, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe gibi muhteşem isimleri fotoğraflarının bir parçası yapmış. Bana sorarsanız her biri muhteşem olan bu özel isimler, Cecil Beaton’ın çekimiyle daha mükemmel bir iz bırakmışlar portrelerinde.
IMG_7293
Cecil Beaton’ın Portreler sergisi 26 Temmuz’a kadar Pera Müzesi’nde sergileniyor. Yolunuz düşerse mutlaka görün, emin olun çok seveceksiniz. Fotoğrafçılığa ilgisi olanlar veya fotoğrafçılıkla ilgilenenler ise bu sergiyi hiç kaçırmamalı.
Pera Müzesi ziyaret saatlerine, adres ve telefon bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
IMG_7289
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir