Çayın Bambaşka Hali: Teasy

Çayın Bambaşka Hali: Teasy

Teasy, “Tea can do it!” sloganı ile aklınızın ucundan geçmeyecek tatlarla ve muhteşem çeşitliliğiyle Beykoz ACR Loft’un girişinde yerini çoktan almış. Tadıma gittiğimizde mint ve beyaz renklerin karışımıyla, ferah dekorasyonuyla ve oldukça güzel ilgiyle karşıladı bizi Teasy.
Kapıdan içeri adımınızı attığınızda mis gibi çay kokuları sizi mest etmeye yetiyor. Ben kendimden geçtim diyebilirim. Tadıma geçmeden önce mekanda inceleyecek birçok detay buldum kendime. Çaylar, kitaplar, demlikler derken vakit geçirecek bir dolu ayrıntı oluyor.
IMG_6475
Teasy’de sıcak ve soğuk çay olarak kendi damak tadınıza uygun birçok çay bulabilirsiniz. Benim en çok ilgimi çeken bu iki fotoğrafta gördüğünüz özel olarak harmanlanarak yapılan çaylardı. Mono Flio demliklerde daha önceden demlenen farklı tatlardaki çaylar daha sonra kullanılmak üzere bekletiliyormuş. Bekledikçe de lezzeti artıyormuş. Başka bir yerde bu tarz çay yapımına rastlamadım, alanında tek bence ve mutlaka denenmeli.
IMG_6438
Chai Tea Latte sevenler tam anlamıyla aradığı mükemmel tadı burada bulabilir. Hindistan’dan gelen o güzel aroma tarçınla ve Teasy çay yapımı ile birleşince tam kıvamında ve oldukça lezzetli Chai Tea Latte bizlere sunuluyor. Birçok yerde içtim ama garanti veriyorum en iyisi burada içtiğimdi.
Earl Grey Vanilla Latte ise tadına doyamadığım diğer çaydı. Normalde early grey çayı sütle birlikte çok içerim, ingiliz çaylarını ne kadar çok sevdiğimi beni tanıyanlar bilir. Teasy bu güzel çaya vanilya dokunuşunu yaparak daha soft bir tat elde etmiş. ‘Sütlü çay mı?’ diye ön yargılı yaklaşan herkesi buraya alalım, içtikçe içesiniz gelecek.
IMG_6453
Sıcaklardan benim favorim Tayvan Çayı (Coconut Oolong Latte) oldu. Oolong çayı ile hindistan cevizi mükemmel bir ikili oluyormuş meğer. İçinde biraz da fındık olunca nefis ve yumuşak içimli bir çay ortaya çıkıyor.
IMG_6446
Soğuk çaylar son zamanlarda herkesin gözdesi fakat artık klasik soğuk çay için tercih edilen limon, şeftali gibi aromaları bir kenara bırakıp Teasy’nin yaratıcı fikirlerinde tat bulmuş çayları tatmak harikaydı. Normalde soğuk çay içmeyi çok tercih etmem ama buradaki soğuk çayları tattıktan sonra tekrar tekrar onlar için gelinebilecek bir mekan olduğunu anladım.
IMG_6491
Nane ve çikolatanın karışımıyla yaptıkları soğuk ve içerken ferahlatan çayı mutlaka denemelisiniz. Özellikle yaz ayarlarında serinlemek için çok ideal bir lezzet. Nanenin ağzımda bıraktığı rahatlatıcı etkisi hala aklımda.
IMG_6502
Teasy kuşburnu, elma ve şeftaliyi karıştırarak Hibiscus adında hafif baharatımsı buz gibi bir çay yapıyor. Kuşburnu çayını sevenler için de bunun gibi birçok alternatif bulunuyor. Teasy’nin menüsü oldukça esnek olduğu için bir gün gittiğinizde kuşburnunu çok farklı lezzetlerle karışmış şekilde bulabilirsiniz.

IMG_6546

Çayın her türlüsünü yapan Teasy, smootea denemekten de kaçınmamış. Bu konuda çok başarılı olduğunu tatlarına baktıktan sonra anladım. Smootea çaylarını serinleyip keyif için içebileceğiniz gibi detoks için de alabilirsiniz. Ekstra şeker kullanmadan meyvelerin kendi tadıyla oluşan bu harika karışımlardan benim favorim Frozen Yeşil Çay.

Smootea’leri başka yerde çok fazla içmem çünkü çok fazla şekerli oluyor. Şeker fazla olduğunda içimi güzel olmuyor bana sorarsanız. Teasy’de yeşil çaylı olan en hafifi benim için en uygun olanı ama biraz şekerli olsun diyenler Very Berry alıp çilek ve ahududunun lezzetinde kendini kaybedebilir.
IMG_6467
Çay konusunda ne kadar yetenekli olduğunu gösteren Teasy, kahvede de Moc ile işbirliği yaparak kalitesinin ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Moc Istanbul’a kahve içmeye Avrupa Yakası’na gidemiyorum diyenler artık Anadolu Yakası’nda da bir durak sizler için var.
IMG_6463
İçeceklerinizin yanında tercih edebileceğiniz tatlı ve tuzlu atıştırmalıklar bu güzel mekanda sizleri bekliyor. En çok da sandviçleri için gidilmeli benden söylemesi. Somonlu domates soslu olanlardan tutun dana jambonlu pestolu olanlara kadar çeşitli ve iştah açan sandviçleri taptaze yapıyorlar.
Üstelik çeşitliliği sağlamak için ekmekleri de farklı kullanıyorlar buğday ve çavdar ekmeğiyle yapılan sandviçler olduğu gibi simitle yaptıkları da var. Kahvaltı için de çok güzel bir fikir olabilir Teasy. Sandviçleri bir kere denedikten ve o mükemmel lezzeti tattıktan sonra kendinizden geçeceksiniz, emin olabilirsiniz.
IMG_6562
“Çayın doğasını dokunarak, koklayarak ve görerek keşfedin.”
IMG_6575
Adres bilgisine ve Teasy menüsüne detaylı olarak buradan ulaşabilirsiniz.
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir