Çaydanlık

Çaydanlık

“Çayın saati mi olurmuş? İngiliz miyiz biz?” sözünü arkasına alıp Moda’da kendine çok güzel bir yer edinen Çaydanlık, daha ilk gidişimde benim gönlümü almayı başardı. Özellikle içeri girdiğinizde size merhaba diyen Panda’yı sevmekten bu mekandan çıkmak istemeyeceksiniz. Böylece hayvan sevgisini de son derece iyi bir şekilde gösteren Çaydanlık adındaki bu sıcacık ve yepyeni mekanın gün geçtikçe seveni çok olacak gibi gözüküyor.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Processed with VSCOcam with a5 preset
Hem Moda sakinlerine hem de uzaklardan gelenlere hitab eden huzur dolu bir mekan olmuş. Güzel yanlarından hatta en güzel yanı bile diyebiliriz ‘edebiyatla ilişkisi’. Mekanın bir kısmını okuma köşedi ve minik bir kitaplık kaplıyor. Raflarda Nazım Hikmet, Cemal Süreya, Buket Uzuner gibi Türk edebiyatından özel isimler karşılıyor bizleri. Camın hemen önündeki masada duran edebiyat dergileri ise gözümden kaçmıyor.
Anlayacağını bu mekan edebiyatla çayı bir araya getirmiş ve bunu yaparken de en sakin semtlerden biri olan Moda’yı seçmiş. Moda’nın yerlileri sabah uğrasın sıcacık simidini alıp çayını içsin diye, uzaktan gelenler ise nefis aromalı çayları denerken keyifle sohbet etsin diye böyle şirin bir mekan oluşturmuşlar adı da bu sıcacık ortama tam olmuş.
Processed with VSCOcam with a5 preset
Processed with VSCOcam with a5 preset
İçeride hepinizin de anlayacağı üzere bir dolu çay var. Menüden seçerken kararsız kaldığını durumda çayları koklamayı deneyin, inanın çok daha keyifli ve huzurlu oluyor. Kulağınıza gelen hafif müzik, mis gibi çay kokusu, sıcacık ortam, karşınızda sevdiğiniz bir insan, ayak ucunuzda yatan uysal bir köpek, önünüzde karıştıracağınız bir kitap… Listeyi uzatmak mümkün tabiki, yeter ki gittiğinizde damak tadınıza uyan çayı seçin.
White earl grey çayı denemek istediğimde başta tereddütlüydüm ama sonra bir yudum aldığımda ardından bir yudum daha içtiğimde bardağı avuçlarımın içinde hissettiğimde huzur dolu geçecek birkaç saatin farkına o an varmıştım. Bir sonraki gidişimde hindistan cevizli olan çayı denemek için sabırsızlanıyorum desem yeridir. Aklım onda kaldı çünkü tabii bir de mükemmel kokan vanilyalı çayda. Benden önce gidip bunları denerseniz bana da haber verin.
Processed with VSCOcam with hb1 preset
Processed with VSCOcam with a5 preset
Oldukça ilgili sahipleri olduğu için ortamın pozitif enerjisi oturduğunu süre boyunca sizinle oluyor. Moda’da eksik olan çaycı da tamamlandığına göre bir süre kahveyi bir kenara bırakıp Nazım Hikmet’in sözüyle Çaydanlık sahiplerinin de savunduğu gibi “Sanki bir gün yaşamın sona erecekmiş gibi basit yaşayacaksın, çay, simit ve peynirle…”
Çayınızı seçtikten sonra basit atıştırmalıklardan da almayı unutmayın. 🙂
Processed with VSCOcam with a5 preset
Gününüz sıcacık geçsin!
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
2 comments
 • Cansu Tekin

  Şubat 4th, 2016 13:46

  Bu yorum yazar tarafından silindi.

  Cevapla
 • Cansu Tekin

  Şubat 4th, 2016 13:46

  Wowww bayıldım mekana! daha cok yazı paylaşmalısın Simayy Muahhhh!!

  Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir