Café Diglas Viyana

Café Diglas Viyana

Viyana’da yağmurlu ve soğuk geçen bir pazar gününde yapabileceğiniz şeylerin başında ufak ufak yağan yağmurun altında sokak sokak gezmek geliyor. Sabahın en erken saatlerinde meydanlarda kimse yokken fotoğraf çekmek için attım kendimi dışarıya. Sonrasında biraz kültürel gezi de yaptıktan sonra soluğu yılbaşı için özel olarak kurulan pazarların birinde bulduk kendimizi.
IMG_5064
Viyana’da pazar günleri çok yapılabilecek bir alternatif yok çünkü marketler de dahil olmak üzere hemen hemen her yer kapalı. Keyifle vakit geçirebileceğiniz kafeler tabiki de açık. Sabahtan akşama kilometrelerce yol yürüdükten sonra akşamı yerel bir kafede oturup dinlenerek ve saatlerce insanları gözlemleyerek geçirmek istedim.
IMG_5061 
Yağmurun etkisinden midir yoksa Viyana’nın romantik ruhundan mıdır bilmem tüm gün canım sıcak çikolata çekti. Bilenler bilir ben sıcak çikolatayı şekersiz saf çikolatayla yapıldığında ve aşırı tatlı olmadığında severim. Haliyle bu mükemmel Viyana atmosferinde keyfime keyif katacak hem de damağımda nefis bir lezzet bırakacak mekan olan Cafe Diglas’ı buldum.
Daha önce önünden geçip içerisini merak etmiştim. Sonrasında biraz araştırdığımda oldukça köklü bir tarihe sahip Viyana’nın geleneksel ve bir o kadar da kaliteli kafelerinden biri olduğunu öğrendim. Kapıdan içeri girdiğimde loş ışıklar, çatal sesleri, birbirlerine gülümseyen mutlu insanlar, fonda piyano sesi ve sonrasında bizi selamlayan sıcakkanlı çalışanla karşılaştım.
CCHD8842
EGUV8813
O an yaşadığım mutluluğu tarif etmek gerçekten çok zor. 1875 yılından bu yana sanki hiçbir şey değişmemiş gibiydi kafede. Eski avizeler, yıllanmış ama hala kaliteli koltuklar, sarı ışığın yansımasıyla harika görünen mermer masalar, insanların birbirine karışmayan huzur dolu sohbetleri… Adeta eski bir film sahnesinin tam ortasına düşmüşüm gibi hissettim kendimi. Dekorasyonu bence en tatlı şekilde tamamlayan tütü detaylı lambaların olduğu pencere kenarında bir yer bulduk kendimize.
Dışarısı ne kadar soğuk ve yağmurluysa içerisi o kadar sıcak ve samimiydi. Menüye hiç ihtiyaç duymadan direkt sıcak çikolata istedim. Pazar akşamları Cafe Diglas’ta piyano dinletileri oluyormuş, ne güzel denk gelmişim! Cama vuran yağmur sesiyle piyanodaki klasik müziğe bizimde kahkahalarımız eklendi.
IMG_5066
CCHD8842
Gelen sıcak çikolatamı yudumladım ve sonrasını hatırlamıyorum daha keyif yapmaya fırsat kalmadan bitirmişim! Öyle lezzetli öyle kıvamındaydı ki ikinciye asla hayır diyemezdim. Ne çok tatlı ne çok şekersiz, sıcaklığı tam da içimi ısıtacak kadar güzeldi. Viyana’da yaşadığım en mutlu ve en huzurlu anların başında geliyor Cafe Diglas’ta geçirdiğim bu dakikalar.
İçtiğim sıcak çikolatanın, keyifli ambiansın, insanların samimyetinin bana hissettirdiği birbirinden farklı ve bir o kadar da güzel duygular oldu.
IMG_5058
IMG_5065
Ben burada sıcak çikolata ya da kahve içmeyi ve tatlı yemeyi tercih ettim, glutensiz tatlı alternatifleri de mevcut fakat geç saatlere kalmamış olabiliyor aklınızda olsun ilgilenenler için. Ama eğer olur da bir gün gelirseniz benim gibi keyif yapmak dışında birbirinden lezzetli geniş yemek menüsünden tadımlar da yapabiliriz. Her iki şekilde de mükemmel vakit geçireceğiniz garantisini veriyorum.
Tabii yine de soğuk bir Viyana akşamına sıcak çikolatanın çok yakıştığını unutmayın. Cafe Diglas’a gittiğinizde, huzur dolduğunuzda umarım ben de aklınızın küçük bir köşesinde yer edinirim ve gülümsemenize ortak olurum.
IMG_5062
IMG_5060
Sıcak çikolata tadında geceleriniz olsun!
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir