Bu Bir Aşk Şarkısı Değil – Video Sanatı ve Pop Müzik

Bu Bir Aşk Şarkısı Değil – Video Sanatı ve Pop Müzik

Müzik ile görsel sanatın birlikteğinde oluşan bağın ürünü olarak oluşmuş bu sergi. Pop müzik ile video sanatı arasındaki ilişkiyi daha derinlemesine inceledik bu sergideki eserler sayesinde. Her video beni etkilemekle kalmadı aynı zamanda silkeleyip kendime de getirdi diyebilirim.
IMG_6897
Eserler 1960’lardan günümüze kadar iki tür arasındaki yani müzik ve videonun etkileşimlerine odaklanıyor. İşte bu hikaye ilk başta pop içinde sanat, sanat içinde pop ile başlıyor. Rock müziğin etkisinde kalan sanatçı kuşağı ile Andy Warhol karşımıza çıkıyor. Sergi de onun deneme çekimleri ile başlıyor. Bu çekimler Warhol’un üç yıl boyunca çevresindeki insanların portrelerini oluşturma ısrarı üzerine çıkmış.
Bu yıllarda ilgimi çeken eserlerden biri de Beatles Electroniques. Bu videoda Beatles’ın konser görüntüleri sanatçının kendisine mal etmesiyle birlikte ses ve görseller tahrip edilir ve işlemden geçirilir. Grubun dağıldığı döneme rastladığı için de daha çok anlam kazanıyor haliyle. Beatles’ın müziğinin bozulmasına bu şekilde bir gönderme yapılmaktadır.
IMG_6895
IMG_6899
İlerleyen yıllarda ise rock ve kavramsal sanat karşılıyor bizleri sergide. Burada beni çok etkileyen hikaye ise ‘Gitar Sürükleme’. Christian Marclay’e ait olan bu video eserde elektro gitar insan vücudunun olabilecek en duygusal uzantısına dönüştürülüyor. Bu video performans tarihte Teksas’da kamyonetin arkasından sürüklenerek öldürülen Afrika kökenli Amerikalı James Byrd Jr.’a ithafen yapılmış, etkileyici yanı da bu zaten videoyu izlerken gitardan çıkan sesle hikaye bütünleşiyor ve ister istemez içiniz ürperiyor.
Yıllar ilerledikçe bir ‘alet çantası’ olarak pop müzik çağdaş kültürün bir parçası oluyor. Bu bölümde ise Babil Serisi olarak geçen yedi kanallı video enstalasyonu benim en çok ilgimi çeken eser oldu. Candice Breits, 1980’lerin yıldızlarının ünlü video kliplerini aynı anda gösteriyor. Pop müziğin tekrar eden yapısına gönderme yaparak aynı zamanda bunun belli bir süre sonra ne kadar rahatsız edici bir hale gelebileceğini de gösterir. Madonna, Sting, Freddie Mercury gibi büyük isimlerin olduğu bu enstalasyonda çok kaldığınızda o kaybolan estetiği açık bir şekilde fark ediyorsunuz.
IMG_6894
IMG_6904
Bir diğer beni etkileyen video eser ise ‘Üç Aşk Şarkısı’ oldu. Adel Abidin bu enstalasyonda, üç kadını kullanarak onların canlı ve cezbedici romantizmi ile Irak’ın acımasız rejimiyle özdeşleştirilen şarkı sözlerinin yan yana getirilmesi, pop müziğin kolayca ideolojik yönlendirmenin bir parçası olabileceğini ortaya kolay.
IMG_6901
IMG_6896
Yani uzun lafın kısası, benim bu sergide en çok ilgimi çeken eserlerden sonra Bu Bir Aşk Şarkısı Değil, müzisyenler ile sanatçıların kendilerini bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde, egemen kültürel sistemin bir parçası olarak konumlandırdığını ortaya koyar.
Sizleri son derece düşünmeye ve kafa yormaya itecek bu sergiye biraz fazla zaman ayırmanız gerekebilir, videoları izlediğinizde, sesleri dinlediğinizde ve sonunda tüm parçalar birleştiğinde bana hak vereceksiniz. 7 Şubat tarihine kadar Pera Müzesi’nde bu sergiyi ziyaret edebilirsiniz.
  IMG_6902
IMG_6903
Bir sanatçının zihninde hapsolmuş bir müzisyen miyim yoksa bir müzisyenin bedeninde hapsolmuş bir sanatçı mı?
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir