Bozcaada Sokakları

Bozcaada Sokakları

Feribottan iner inmez Cumhuriyet Meydanı’nı geçtikten sonra adanın merkezi ve sokakları gezip ayrıntılı olarak keşif yapmak için sizleri bekliyor. Ara sokakları gezmek bir saatte mümkün tabii benim gibi ayrıntılara takılmayı, incelemeyi çok sevenler bu sokaklardan birkaç kez geçmeli.
Bozcaada merkezi adanın yerli halkı arasında Türk ve Rum mahallesi olarak ikiye ayrılıyor. Zamanında adanın ortasından geçen dereden dolayı bu ayrım oluşmuş ama adanın şimdiki halinde bu durum söz konusu değil. Tabii ara sokaklarda dolaştığınızda Türk ve Rum ayrımını mimaride fark etmek hala mümkün.
IMG_6017
Rum Mahallesinde daha renkli ve canlı evler bizleri karşılıyor. Fotoğraflamayı en çok tercih ettiklerim bu mahalledekiler oldu sanırım. Renkli kapılar, taze çiçekler, şirin dekorlar öyle ilgi çekici ki saatlerce dursam hiç sıkılmayacakmışım gibi. Her detay ayrı bir huzur veriyor insana.
Türk Mahallesinde ise genellikle ahşap evler ön planda, bu sokaklarda turistik özellikler biraz az tabii haliyle. Fakat yine de dolaşırken, kıvrımlı sokaklardan her dönüşünüzde ‘acaba karşıma ne çıkacak’ düşüncesi hep sizinle birlikte oluyor.
IMG_6011
Ada sokaklarının bir kısmı sakinliğiyle sizi rahatlatırken, bir kısmı da kafe ve restaurantlarla dolup taşıp sizi daha da canlandırıyor. Yani ada çok küçük olmasının yanı sıra aynı zamanda sürprizlerle dolu. Nostaljik sokaklarda dolaşırken kendinizi kaybedebilirsiniz.
Özenle fotoğraf çekecek olanlara önerim önce hiç fotoğraf çekmeden gezin sokakları daha sonra ikinci defa geçtiğinizde çekim yapın. Hemen görür görmez fotoğraf çekmeye başlayınca aslında gözünüzün önünde olan çok güzel detayları kaçırabilirsiniz o yüzden öncelikle gözlem yapmak en keyiflisi.
IMG_6035
Bozcaada sokaklarında dolaşırken adanın yerlilerine rastlamak oldukça muhtemel. Hepsi öyle sıcakkanlı bakıyorlar ki gidip yanlarına sarılmamak için zor tuttum kendimi. Ama bir süre sonra o yaşlı teyzelerin tatlılığına dayanmak zor oluyor. Ben de gidip birine selam verdim ve kısa bir sohbet ettik. Adada görmüş geçirmiş birinden alınan bilgiler daha değerli oluyor. Tatlı teyzenin konuşması hala kulaklarımda. Gittiğinizde siz de mutlaka adanın yerlileriyle sohbet etmeyi ihmal etmeyin. Ne varsa eskilerde var diye boşuna dememişler.
IMG_6042
IMG_6029
Elimde bir dolu sokak fotoğrafıyla döndüm ama hepsini buraya koyup Bozcaada’nın o güzel büyüsünü bozmak istemedim. Siz de en kısa zamanda, bir hafta sonu bile olabilir bu güzel ve sıcacık ada için plan yapın ve sokakların keyfini dilediğinizce çıkarın!
IMG_6037
Herkese Bozcaada sokakları kadar renkli günler!
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
1 Yorum
  • ilanakla

    Mart 21st, 2016 1:10

    Bozcaada'ya gitmek bir gün nasip olursa bol bol gezmeyi düşünüyorum. http://bozcaadam.net/bozaada-otelleri/ adresinden birkaç otel beğendim şimdiden. Size de yararlı olur belki diye yazayım dedim.

    Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir