Ania Soliman – Hiç’in Atlası

Ania Soliman – Hiç’in Atlası

Bu zamana kadar çok kaliteli süreli sergilere ev sahipliği yapan Pera Müzesi’nin bienal mekanlarına dahil olduğunu duyduğumda plan listeme hemen ekledim. Pera Müzesi benim için artık yolum her düştüğünde uğradığım, bazen incelediğim sergilere bile yeniden bakmak istediğim, sakin kendi içinde bir havası olan müze.
Bu sefer 14. İstanbul Bienali kapsamında müzeye gelen katılımcının eserlerini görmek için çaldım kapısını. Her sergide olduğu gibi ambiansı o kadar harikaydı ki durumun içine çekti beni hemen.
UYIA8947
Pera Müzesi’nde bienal katılımcılarından Polonyalı sanatçı Ania Soliman’ın ‘Atlas of Nothing’ yani Hiç’in Atlası enstalasyonu sunuluyor. ‘Bir Çizimler Serisi’ ve ‘Şeyin içinde hiçbir şey yok’ kavramları da eserlerin hemen hemen hepsinde yer alıyor daha doğrusu onun yaptığı özel çizimlerde desek daha doğru olur. Peki Ania bu çizimleriyle aslında neyi temsil ediyor?
VPKJ1805
İnsanların objelerle olan ilişkisinde kimliğin nasıl değişebileceğine değiniyor Ania Soliman. Aslında amacı strateji ve tekniğini kullanarak imgeleri tarihsel bağlamından çıkarıp bu zamanlara nasıl geldiğimize ve günümüzde tam olarak nerede olduğumuza işaret etmek. Tabiki sonrasında da nereye gideceğimizi düşündürmek. Ania Soliman bu durumu ‘tarihsel bir devamlılık’ olarak özetliyor.
KCIC0301
VVIL1320
Ania Soliman’ın belli bir stilde ilerlemediğini her eserinin birbirinden farklı olmasından çıkarabiliriz. Zaten kendisi de işleri her seferinde gidişatına bırakmayı ve sonucunda ortaya çıkanlara bakıp bilinçaltının ön plana çıkmasına izin vermenin ne kadar ilginç olabildiğini belirtiyor.
CSWY8163
Eserlerini yaptıktan sonra derin düşüncelerle karşımıza çıkan bu özel sanatçının bienal kapsamında sunduğu sergiyi 1 Kasım’a kadar Pera Müzesi 3. Katta görebilirsiniz.
RGSV1552
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir