Alaçatı Sokakları

Alaçatı Sokakları

Alaçatı öyle bir yer ki her gittiğinizde farklı güzelliklerle karşılaşabilirsiniz. Hatta bazen aynı yerde bile yepyeni ve değişen detaylar bulabilirsiniz. Belki de böyle olduğu için ben çok fazla seviyorum Alaçatı’yı. Renkli ve sıcacık bir kasaba benim için aslında. Sabahları sessizliğinde huzur bulduran, akşamları ışıklarıyla ve müziklerle eğlendiren bir yer.
Son zamanlarda popülerliği çok arttığı için haliyle gelen kişi sayısı da yazın artmaya başladı. Beş yıl öncesine kadar çok sakindi, şimdi bu sakinliği sadece ilkbaharda buluyoruz. Bana sorarsanız nisan ve mayıs aylarında Alaçatı çok daha keyifli olabilir. Tabii yazları ne kadar kalabalık olursa olsun barındırdığı güzellikler sayesinde ben de gitmekten asla vazgeçemiyorum.
IMG_7578
Kemalpaşa Caddesi Alaçatı’ya giden hemen hemen herkesin bildiği hatta gitmeyenlerin bile fotoğraflarda tanıdığı en ünlü ve en canlı caddesi. Restaurantlar, hediyelik eşya dükkanları ve daha birçok kafenin neredeyse yolu kapladığı işlek sokağı Alaçatı’nın. Her giden ilk başta yol boyunca bu sokakları geziyor, ya bilmediğinden ya da ara sokaklarda bir şey olmadığını düşündüğünden.
Açıkçası Alaçatı’nın ara sokaklarında daha renkli ve daha huzur dolu bir dünya var. Butik otellerin çoğunluğu ara sokaklarda sessizlikte kendine yer edinmiş. Alaçatı’nın birçok yerlisi de bu ara sokaklarda yaşıyor. Turistlerin gelişiyle patlama noktasına varan bu küçük kasabada ara sokakları tercih ederseniz daha iyi vakit geçirebilirsiniz.
IMG_6770
IMG_7575
Hacımemiş Mahallesi’ni mutlaka duymuşsunuzdur. Alaçatı’nın parlayan yıldızı kesinlikle burası, özellikle son iki yılda hem tarihi yapısını iyi şekilde koruyor hem de herkese hitap edecek detaylar sunuyor. Peki bu herkesin konuştuğu mahallede neler var?
IMG_7593
IMG_6612
Öncelikle çok tatlı antikacılarla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Eski fincanlardan tutun vintage şapkalara kadar aradığınız her şeyi bulabilirsiniz bu dükkanlarda. Eğer antika seviyorsanız bu yaşanmışlık kokan güzel dükkanların içinde kendinizi kaybedebilirsiniz.
Hacımemiş Mahallesi’nde Alaçatı’nın yerlilerinin açtığı renkli ve çeşitli dükkanlara da rastlamanız oldukça mümkün. Benim favorim mis kokulu lavantaların olduğu dükkan. Tasarım ve giyim butiklerini de unutmamak lazım, gittiğinizde onları da gezmeden dönmeyin. Klasikleşmiş hediyelik eşya dükkanlarından çok farklı ve değerlerini hep koruyarak gelişen yerler, bu sakin mahallede yerini çoktan almış.
IMG_7597
Alaçatı denilince akla gelen butik otellerin büyük bir çoğunluğu da bu mahallede yer alıyor. Çünkü Alaçatı’nın işlek sokakları gibi karmaşa ve kalabalık ortamı yok. Hatta bu mahallede yürürken sokağa atılmış sandalye ve masalar da yok. Butik oteller bu mahallede olunca gelen misafirleri de iç kısımda kendi avlusuna alıyor.
Belki de en güzel yanlarından biri bu. Hacımemiş Mahallesi’nde bulunan kafe ve restaurantlar bile masa ve sandalyeleri sokağın dışına koymaktansa iç tarafa koymayı tercih ediyor. Bu mahallede yaşayanlar huzuru nasıl sağlayacağını çok iyi biliyor, benden söylemesi. Hazır restaurant demişken benden size çok değerli bir tavsiye; bu mahalledeki yemek yerleri Alaçatı’nın diğer yerlerine göre daha leziz ve gurme tatlara sahip.
IMG_7620
Hacımemiş Mahallesi özüne bağlı kalarak her geçen gün daha da iyiye gidiyor ama insan Alaçatı’ya alıştığında her bir köşesinde kendine mutlu olacak bir detay buluyor. Ben alışanlardan olmalıyım ki her yıl bir kere görmeden yapamıyorum. Bu sene planlarıma daha çok dahil etmeyi bile düşünüyorum. Yaz-kış güzel Alaçatı, kim sevmez ki böyle renkli bir kasabayı.
Alaçatı sessiz sakin bir yer tabiki de ama eğlendirmesini de iyi bilir. Geceleri kendini sokağa atanlar renkli ışıklarla canlı müziklerle karşılanıyor. Bazı mekanlar ise eğlencenin dozunu sabaha kadar yaşamak isteyenler için Alaçatı’da kendi konseptlerinde yer tutmuş. Müzik konusunda çok farklı fikirleri var, gittiğinizde bir gece dışarı çıktığınız zaman hem bana hak verecek hem de çok eğleneceksiniz, emin olun.
IMG_7582
Daha önce Alaçatı’nın çok yönlü olduğunu söylemiştim. Benim en sevdiğim olan kısım Alaçatı’nın sanata duyduğu son derece büyük saygı. Sokaklarında çeşitli sanat galerilerini gördüğünüz anda içeri girmelisiniz. Öyle güzel ürünlerle karşılaşıyor ki bu galeriler bizi, insanın baktıkça bakası geliyor. Sadece resim de değil seramik ve cam sergileri de galerilerde sunuluyor. Bununla da kalmayıp birkaç yerde de seramik ve cam atölyeleri oluyor. İlgisi olanlar özellikle gitmeden önce bu hizmeti sağlayan galerilere bakabilirler.
Kültürel anlamda da Alaçatı doyum noktasının üzerine çıkarıyor misafirlerini. Gezerken mutlu hissettiren ayrıldığınızda içinizi huzurla dolduran bu güzel yeri görmeyenler kesinlikle gitmeli. Buraya daha önce gelenler ve benim gibi çok sevenler yazdıklarımı gözlerinde canlandırma konusunda daha çok keyif alabilirler.
IMG_7604
O zaman hazır Alaçatı sevgimiz yine artmışken birkaç gün kaçsak mı?
PAYLAŞ

Benzer Yazılar
0 Yorum

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir